Jak służby PRL wpływały na politykę III RP?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 21:07
Czy tajne służy nieistniejącego już państwa mogą mieć wpływ na kształtowanie elit i polityki państwa, powstałego na jego gruzach? Czy tzw. teczki PRL-owskiej bezpieki cały czas mogą kształtować poczynania niektórych polityków?
Audio
  • Czy teczki PRL-owskiej służby bezpieczeństwa miały wpływ na kształtowanie się III RP? (Debata dnia/Jedynka)
Od lewej: Grzegorz Majchrzak, Cezary Gmyz i Janusz Rolicki. Tyłem Marek Mądrzejewski (L) i Justyna Dżbik-Kluge (P)
Od lewej: Grzegorz Majchrzak, Cezary Gmyz i Janusz Rolicki. Tyłem Marek Mądrzejewski (L) i Justyna Dżbik-Kluge (P)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prezes IPN Łukasz Kamiński poinformował, że dokumenty znalezione w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku potwierdzają współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 1970-76. IPN zabezpieczył między innymi teczkę pracy tajnego współpracownika "Bolka" i zobowiązanie do współpracy z SB podpisane nazwiskiem Lecha Wałęsy.

Czytaj także
Andrzej Zybertowicz 1200.jpg
Prof. Andrzej Zybertowicz: w III RP istniał "immunitet Bolka"

Jak można ocenić postępowanie Lecha Wałęsy? Czy na jego działalność w Solidarności mogła mieć wpływ PRL-owska służba bezpieczeństwa? Na te i inne pytania związane z ujawnionymi właśnie dokumentami SB próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty w radiowej Jedynce.

Goście Pierwszego Programu Polskiego Radia ocenili również postępowanie wdowy po generale Czesławie Kiszczaku, która chciała odsprzedać IPN dokumenty SB przetrzymywane przez jej męża. A jaka była rola Amerykanów w wyborze Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta i dlaczego mogli nie pozwolić na uwięzienie Czesława Kiszczaka? Kogo jeszcze mogą niepokoić dokumenty z biurka Kiszczaka? Posłuchaj całej debaty

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście:  dr Grzegorz Majchrzak (historyk z IPN), Cezary Gmyz ("Do Rzeczy", TV Republika), Janusz Rolicki (publicysta)

Data emisji: 16.02.2016

Godzina emisji: 16.25

agCzytaj także

Piotr Gliński: Lech Wałęsa powinien rozliczyć się z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 08:50
Wicepremier i minister kultury podkreśla w radiowej jedynce, że Lech Wałęsa był polskim bohaterem narodowym. Bardzo wielu Polaków szanuje go, a przede wszystkim za działalność w okresie lat 80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Nowoczesnej o dokumentach znalezionych w domu Kiszczaka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 18:18
Poseł Witold Zembaczyński mówi w Jedynce o dokumentach znalezionych w domu Czesława Kiszczaka. IPN zaprezentował już pierwsze ustalenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze ustalenia w sprawie dokumentów z domu Czesława Kiszczaka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 18:43
Prezes IPN Łukasz Kamiński przedstawił pierwsze ustalenia ekspertów dotyczące archiwaliów znalezionych we wtorek (16.02) w domu generała Czesława Kiszczaka. Co udało się już ustalić, sprawdzał Witold Banach.
rozwiń zwiń