Polska ziemia tylko dla polskich rolników? - debata

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 20:00
Obawy związane z otwarciem rynku ziemi na bogatszych obywateli UE skłoniły do przygotowania projektów ustaw, które mają zabezpieczyć ziemię rolną przed masowym wykupem przez cudzoziemców.
Audio
  • Polska ziemia tylko dla polskich rolników? (Debata Jedynki)
  • Projekt ustawy o obrocie ziemią (Jedynka)
1 maja 2016 roku upływa dwunastoletni okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców - przypominali uczestnicy Debaty Jedynki
1 maja 2016 roku upływa dwunastoletni okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców - przypominali uczestnicy Debaty JedynkiFoto: J. Konceki/Polskie Radio

Uchwalona 5 sierpnia 2015 roku przez Sejm poprzedniej kadencji nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego miała wejść w życie z początkiem 2016 roku. Termin ten został jednak przesunięty do 1 maja, bo w międzyczasie nowy rząd postanowił uchwalić nowy projekt ustawy, jeszcze bardziej uszczelniający obrót polską ziemią rolną.

W ubiegłym tygodniu odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu nowej ustawy o ziemi. Zgodnie z nią nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być tylko rolnicy indywidualni, a kupno nieruchomości będzie połączone z wymogiem osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz zakazem zbywania i wydzierżawiania zakupionej ziemi przez 10 lat. Z kolei grunty pochodzące z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych nie będą sprzedawane przez 5 lat.

Jakie mogą być potencjalne skutki ustawy? O tym w dzisiejszej Debacie Jedynki. Zapraszamy również do wysłuchania dołączonego materiału reporterskiego Doroty Masłowskiej.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (socjolog, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy), Dorota Niedziela (posłanka PO), Jerzy Chróścikowski (senator PiS), Mirosław Maliszewski ( poseł PSL)

Data emisji: 15.03.2016

Godzina emisji: 17.24

tj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawnicy: zmiany w obrocie ziemią rolną podwyższą ceny gruntów pod inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 16:07
Wejście w życie procedowanej obecnie ustawy dotyczącej obrotu ziemią może spowodować wzrost cen działek przeznaczonych na cele inwestycyjne - przewidują prawnicy z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.
rozwiń zwiń