Przyjaźń polsko-węgierska ciągle żywa? - debata Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 20:07
W 60 lat od poznańskiego czerwca i węgierskiego października 1956 roku świętujemy rok polsko-węgierskiej solidarności. Po raz dziesiąty obchodzimy też dzień polsko-węgierskiej przyjaźni.
Audio
  • Przyjaźń polsko-węgierska ciągle żywa? (Debata Jedynki)
  • Dorota Świerczyńska o relacjach polsko-węgierskich (Jedynka)
  • Wywiad Tamasza Majki z Haliną Czucz (Jedynka)
Piotr Bajda, Dominik Hejj i Wojciech Mucha w studiu radiowej Jedynki
Piotr Bajda, Dominik Hejj i Wojciech Mucha w studiu radiowej JedynkiFoto: J. Konceki/Polskie Radio

15 marca Węgrzy obchodzili swoje święto narodowe. Na obchodach nie mogło zabraknąć Polaków. Na uroczystości w Budapeszcie, jak co roku, udali się przedstawiciele klubów "Gazety Polskiej". W swoim wystąpieniu premier Węgier osobno im podziękował:

Czytaj także >>>
Ivan Gyurcsik 1200.jpg
Ambasador Węgier: Budapeszt i Warszawa sojusznikami

"Węgierskie serca radują się również tym, że, jak w decydujących bitwach powstania węgierskiego, obecnie też jest z nami legion polski. Witam rozentuzjazmowanych potomków generała Bema. Witamy przedstawicieli wielkiego narodu polskiego. Jak zawsze podczas wspólnej tysiącletniej historii, tak teraz też jesteśmy z Wami w walce, którą prowadzicie za wolność i niepodległość Waszej ojczyzny! Razem z Wami zawiadamiamy Brukselę: więcej szacunku dla Polaków, więcej szacunku dla Polski! Bóg Was tu przyprowadził!" - mówił Viktor Orban.

Co łączy dziś Polaków i Węgrów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, relacji Doroty Świerczyńskiej nt. stosunków polsko-węgierskich oraz rozmowy Tomasza Majki z węgierką deputowaną, przedstawicielką mniejszości polskiej Haliną Czucz.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr Piotr Bajda (politolog Uniwersytet Kardynał Stefana Wyszyńskiego), Dominik Hejj ( politolog i dziennikarz, Polak narodowości węgierskiej), Wojciech Mucha (dziennikarz, "Gazeta Polska")

Data emisji: 23.03.2016

Godzina emisji: 17.25

tj/mm


 

Czytaj także

Węgrzy - przyjaciele Polaków, miłośnicy wolności

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 13:45
Polak, Węgier - dwa bratanki! Popularne powiedzenie ilustruje pozytywne stosunki między naszymi narodami. - To ewenement na skalę Europy - mówi Gáspár Keresztes z Węgierskiego Instytutu Kultury.
rozwiń zwiń