X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Rezygnacja z cywilizacji chrześcijańskiej oznacza demontaż naszej tożsamości"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 19:04
- Wiara jest niezmiernie ważna dla wyznających ją ludzi. Ale cywilizację pojmujemy jako coś szerszego, co jest wartością samą w sobie, także dla ludzi niewierzących - mówi dr Barbara Stanisławczyk.
Audio
  • "Cywilizacja chrześcijańska buduje naszą tożsamość" (Debata Jedynki)
W Debacie Jedynki uczestniczyli dr Barbara Stanisławczyk i Krzysztof Gołębiowski (nz.) oraz ks. dr hab. Dariusz Oko
W "Debacie Jedynki" uczestniczyli dr Barbara Stanisławczyk i Krzysztof Gołębiowski (nz.) oraz ks. dr hab. Dariusz Oko Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Prezes Polskiego Radia podkreśla, że nie ma dziś propozycji, która cywilizację chrześcijańską mogłaby zastąpić. - System etyczny podsuwany jakby w zastępstwie przez różne grupy jest z założenia niespójny, ponieważ kwestionuje istnienie prawdy, a ta jest podstawą systemu etycznego - wyjaśnia. Dodaje także, że na cywilizacji chrześcijańskiej zbudowane są społeczeństwa, w których żyjemy, kultura i system wartości, więc jej podważenie oznacza "demontaż naszej tożsamości".

Niebezpieczeństwo związane z usuwaniem sfery sacrum z życia publicznego dostrzega także teolog i publicysta ks. Dariusz Oko, któremu pytanie "dokąd odchodzą ludzie porzucając chrześcijaństwo" towarzyszyło w czasie studiów i podróży w ponad 50 krajach. - Musiałem stwierdzić, że chrześcijaństwo zawsze jest porzucane na rzecz czegoś gorszego, zwykle praktycznego ateizmu, który oznacza też konsumpcjonizm - wyjaśnia. Podkreśla, że zarówno jednostki, jak i społeczeństwa "oddzielając się od Boga skazują się na klęskę, umierają duchowo".

Coraz częściej, jak zaznacza ks. Oko, pustkę wywołaną konsumpcyjnym podejściem do życia i świata, wypełnia islam. A wraz z nim rośnie zagrożenie. Publicysta KAI Krzysztof Gołębiowski zwraca jednak uwagę na zmiany wywołane tragedią zamachów, które mogą przerodzić się w coś pozytywnego. - Po atakach na "Charlie Hebdo" padły słowa, że trzeba się modlić o pokój i bezpieczeństwo. Mówienie publiczne i pozytywne o religii nie jest już tematem tabu - przypomina. Jego zdaniem może to oznaczać ożywienie poczucia, że "cywilizacja chrześcijańska jest naszym wspólnym dobrem".

Goście "Debaty Jedynki" zauważają jednak także wewnętrzne czynniki, które osłabiają chrześcijaństwo i podają współczesne przykłady tego, jak cywilizacja chrześcijańska może niszczyć siebie samą.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr Barbara Stanisławczyk (prezes Polskiego Radia, publicystka, wykładowca akademicki), Krzysztof Gołębiowski (Katolicka Agencja Informacyjna), ks. dr hab. Dariusz Oko (teolog, publicysta)

Data emisji: 24.03.2016

Godzina emisji: 17.25

asz/mr

Komentarze1
aby dodać komentarz
Marek.se2016-03-24 21:12 Zgłoś
Jak można określać mianem debaty takie wzajemne potakiwanie? To jest kółko wzajemnej adoracji. Polskie Radio było moim ulubionym portalem informacyjnym, ale widzę, że bezstronność i obiektywizm przechodzi tu do historii.

Czytaj także

X Zjazd Gnieźnieński. Prymas Polski: zjazdy są niczym kropla, która drąży skałę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 08:04
- Ludzie, którzy przyjeżdżają do Gniezna, nie tylko spotykają się i dyskutują, ale także zabierają stąd iskrę dobra i nadziei - powiedział w "Sygnałach dnia" arcybiskup Wojciech Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Jacek Stryczek: nie lubię zmieniać ludzi

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 16:00
- Lubię ich inspirować, żeby później sami się zmieniali – przyznaje ks. Stryczek, wyjaśniając dlaczego jego zdaniem religia kiedyś się rozwijała, a dziś się kurczy.
rozwiń zwiń