Czy ustawa antyterrorystyczna zwiększy bezpieczeństwo Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 19:23
Zamachy terrorystyczne uwidaczniają ułomności służb specjalnych. Niewinni ludzie płacą za nie życiem lub zdrowiem. Tych, którzy nie są ich bezpośrednimi ofiarami, często trawi lęk i zwątpienie w skuteczność jakiejkolwiek obrony. Jak wygląda bezpieczeństwo Polski w kontekście tego rodzaju wyzwań?
Audio
  • Założenia ustawy antyterrorystycznej (Jedynka)
  • Czy ustawa antyterrorystyczna zwiększy bezpieczeństwo Polaków? (Debata Jedynki)
Uczestnicy debaty Jedynki byli zgodni, że bezpieczeństwo Polaków jest poza sporem politycznycm
Uczestnicy debaty Jedynki byli zgodni, że bezpieczeństwo Polaków jest poza sporem politycznycmFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Już w lipcu z racji szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie na Polskę będą zwrócone oczy świata. Czy założenia do nowej ustawy antyterrorystycznej dają nadzieję zminimalizowania zagrożeń związanych z tymi wydarzeniami? Czy wraz z ustawą przedstawioną przez szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka służby otrzymają skuteczne narzędzie do walki z terroryzmem?

Przepisy ustawy mają usprawnić działania służb w kontekście wykrywania i zwalczania terroryzmu, na co od lat zwracają uwagę eksperci. Tymczasem polskie media skupiły się przede wszystkim na fakcie, iż nowe prawo zmusi do okazywania dowodu tożsamości przy zakupie tzw. telefonów na karę.

Co nowego wnosi ustawa antyterrorystyczna? Zapraszamy do wysłuchania debaty Jedynki oraz relacji Marty Masłowskiej nt. założeń ustawy. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Wojciech Skurkiewicz (PiS), Piotr Apel (Kukiz'15), Adam Szłapka (Nowoczesna), Arkadiusz Myrcha (PO)

Data emisji: 29.03.2016

Godzina emisji: 17.23

tj/jp

Czytaj także

ABW na czele walki z terroryzmem. Jest projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 15:00
W czwartek międzyresortowy zespół ds. zagrożeń terrorystycznych przyjął projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej. Przewiduje on m.in. możliwość prowadzenia rewizji przez całą dobę i zatrzymania podejrzewanego o terroryzm na 14 dni.
rozwiń zwiń