Burza wokół nowej ustawy antyaborcyjnej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 19:03
Pomysłodawcy całkowitego zakazu aborcji apelują do parlamentarzystów o ochronę życia każdego człowieka. Przeciwnicy alarmują, że zmiana przepisów będzie okrucieństwem wobec kobiet.
Audio
  • Burza wokół nowej ustawy antyaborcyjnej (Debata Jedynki)
  • Czy potrzebna jest nowa ustawa antyaborcyjna? (Jedynka)
Goście Jedynki byli podzieleni ws. ewentualnej nowej ustawy antyaborcyjnej
Goście Jedynki byli podzieleni ws. ewentualnej nowej ustawy antyaborcyjnejFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Zaostrzanie przepisów antyaborcyjnych ponownie stało się tematem debaty publicznej w Posce. W niedzielę 3 kwietnia w kościołach odczytano list, w którym Konferencja Episkopatu Polski wzywa do zaostrzenia prawa regulującego przerywanie ciąży. "W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu" - można w nim przeczytać.

Oznacza to wezwanie do całkowitego zakazu aborcji oraz porzucenie zawartego w 1993 roku aborcyjnego kompromisu. Zgodnie z nim aborcja jest w Polsce legalna w trzech przypadkach: poważnego uszkodzenia płodu, zagrożenia życia lub zdrowia ciężarnej oraz jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu. 

Co ewentualne zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej może oznaczać dla i tak niebywale napiętej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania Debaty Jedynki oraz relacji Marty Masłowskiej o ustawie antyaborcyjnej. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Marek Jurek (europoseł, Prawica Rzeczypospolitej), Arkadiusz Myrcha (PO), Bolesław Piecha (europoseł, PiS)

Data emisji: 5.04.2016

Godzina emisji: 17.21

tj/mg


Czytaj także

"Nieudana aborcja" w szpitalu Świętej Rodziny. Marek Jurek: Hanna Gronkiewicz-Waltz do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 13:39
- Dziecko w szpitalu przy ul. Madalińskiego w Warszawie zginęło w wyniku drastycznego naruszenia obowiązującego prawa - mówi w audycji "W samo południe" europoseł Prawicy Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń