Darmowe leki dla seniorów. "Nie mówimy o symbolicznej akcji"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 18:59
- Ok. 17 proc. osób odchodzi z kwitkiem z aptek, nie wykupuje leków. Są też osoby, które wykupują leki, ale biorą ich mniej niż lekarz zalecił z oszczędności. W grupie seniorów te finansowe kłopoty koncentrują się w sposób szczególny - powiedział minister zdrowia.
Audio
Konstanty Radziwiłł, prof. Janusz Szymborski i Michał Byliniak
Konstanty Radziwiłł, prof. Janusz Szymborski i Michał ByliniakFoto: Wojciech Kusiński/PR

W środę Senat poparł ustawę, zgodnie z którą każdy, kto ukończył 75. rok życia będzie miał prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wymienionych w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Pierwszy taki wykaz ma wejść w życie 1 września.

- Wiemy, że osoby w grupie 75 plus średnio zużywają ok. 40 opakowań leków rocznie. To jest grupa osób chorujących przewlekle, często na nie jedną a na kilka chorób. Z całą pewnością, to właśnie w tej grupie potrzebne jest wsparcie - podkreślił w "Debacie Jedynki" szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Z naszych dyskusji wynika przekonanie, że ta ustawa powinna wejść w życie. Popieramy ją mimo różnych zastrzeżeń, m.in. do limitu wiekowego. Jako środowisko seniorów deklarujemy, że będziemy monitorować ten projekt i przekażemy nasze opinie ministerstwu - podkreślił prof. Janusz Szymborski, wiceprzewodniczący Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Do końca 2016 roku na sfinansowanie bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia zostanie przeznaczonych maksymalnie 125 mln zł, w 2017 - 564 mln zł. W kolejnych latach kwota ta będzie stopniowa rosła o ok. 15 proc. rocznie. Czy to wystarczy? Na to pytanie odpowiedział wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Michał Byliniak.

Jak będzie powstawał wykaz leków? Jakie leki powinny być bezpłatne? Czy ta ustawa nie doprowadzi do zwiększenia liczby przyjmowanych leków przez seniorów? Jak ograniczyć ryzyko wypisywania recept na osoby starsze?

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Michał Byliniak (wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej), Konstanty Radziwiłł (minister zdrowia), prof. Janusz Szymborski (wiceprzewodniczący Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów)

Data emisji: 22.04.2016

Godzina emisji: 17.23

kk/iz

Czytaj także

Bezpłatne leki dla seniorów. Pora na podpis prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 22:02
Senat bez poprawek przyjął ustawę o bezpłatnych lekach dla seniorów. Zgodnie z zapisami ustawy, każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, ale wyłącznie tych, które znajdą się w wykazie ogłaszanym przez resort zdrowia.
rozwiń zwiń