"Moda na patriotyzm". Rola muzeów w kształtowaniu postaw

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 18:46
- Najważniejsze w patriotyzmie jest odnajdywanie odniesień do współczesności. Znajdowanie takich elementów, które łączą nas z przeszłością. Emocje młodych ludzi i wyzwania przed nimi stojące są przecież podobne do tych, które mieli nasze przodkowie - mówił w Jedynce Robert Mirzyński z Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego "Brama Poznania".
Audio
  • Rola muzeów w kształtowaniu postaw patriotycznych (Debata Jedynki)
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Brama Poznania przedstawia początki istnienia państwa polskiego
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego "Brama Poznania" przedstawia początki istnienia państwa polskiegoFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Współczesne muzea niewiele mają wspólnego z tymi tradycyjnymi. Nie ma w nich przeszklonych gablot, a wszystkich eksponatów można dotknąć. Są jak wehikuł czasu – pozwalają przenieść się w epokę o której opowiadają. Jaką pełnią rolę?

- Wpisujemy się w nurt muzeów narracyjnych. Dobra opowieść zawsze się obroni. Ta, która jest prezentowana w "Bramie Poznania" mówi o wyzwaniach. To chyba pierwsze miejsce w Polsce, gdzie nie prezentujemy historii w sposób klasyczny, martyrologiczno-militarny. Pokazujemy historię z punktu widzenia człowieka- tłumaczył Robert Mirzyński. 

Lena Dąbkowska-Cichocka z Muzeum Historii Polski podkreśliła, że młodzi ludzie nie odwracają się już na hasło patriotyzm. - Wręcz przeciwnie, nastawiają uszu, a ich serca zaczynają  szybciej bić. Mam poczucie, że coraz więcej młodych zaczyna mówić o patriotyzmie, stał się on modny - powiedziała. Jej zdaniem bardzo ważne jest skomunikowanie z takimi ludźmi w sposób zrozumiały.

- Naszym wielkim zadaniem jest, aby zasiać ziarno zainteresowania, które później będzie pięknie kiełkowało - przyanała Aleksandra Duda z Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak tłumaczyła, współczesne muzea nie są już tylko nastawione na eksponaty. Prowadzą działalność wielotorowo, np. poprzez koncerty oraz warsztat, i dzięki temu cały czas żyją.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Lena Dąbkowska-Cichocka (Muzeum Historii Polski), Aleksandra Duda (Muzeum Powstania Warszawskiego), Robert Mirzyński (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego "Brama Poznania")

Data emisji: 2.05.2016

Godzina emisji: 17.25

tj/fbi

Czytaj także

Laureatka Nagrody im. "Anody": jestem zwykłym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 13:07
- Pracując z ludźmi i na rzecz ludzi nigdy nie myślałam o wyróżnieniu - mówiła Ewa Gawryś, laureatka nagrody im. Anody w kategorii "postawa życiowa stanowiąca wzór do naśladowania dla młodych pokoleń".
rozwiń zwiń