Współczesne muzea niewiele mają wspólnego z tymi tradycyjnymi. Nie ma w nich przeszklonych gablot, a wszystkich eksponatów można dotknąć. Są jak wehikuł czasu – pozwalają przenieść się w epokę o której opowiadają. Jaką pełnią rolę?
- Wpisujemy się w nurt muzeów narracyjnych. Dobra opowieść zawsze się obroni. Ta, która jest prezentowana w "Bramie Poznania" mówi o wyzwaniach. To chyba pierwsze miejsce w Polsce, gdzie nie prezentujemy historii w sposób klasyczny, martyrologiczno-militarny. Pokazujemy historię z punktu widzenia człowieka- tłumaczył Robert Mirzyński.
Lena Dąbkowska-Cichocka z Muzeum Historii Polski podkreśliła, że młodzi ludzie nie odwracają się już na hasło patriotyzm. - Wręcz przeciwnie, nastawiają uszu, a ich serca zaczynają szybciej bić. Mam poczucie, że coraz więcej młodych zaczyna mówić o patriotyzmie, stał się on modny - powiedziała. Jej zdaniem bardzo ważne jest skomunikowanie z takimi ludźmi w sposób zrozumiały.
- Naszym wielkim zadaniem jest, aby zasiać ziarno zainteresowania, które później będzie pięknie kiełkowało - przyanała Aleksandra Duda z Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak tłumaczyła, współczesne muzea nie są już tylko nastawione na eksponaty. Prowadzą działalność wielotorowo, np. poprzez koncerty oraz warsztat, i dzięki temu cały czas żyją.
***
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska
Goście: Lena Dąbkowska-Cichocka (Muzeum Historii Polski), Aleksandra Duda (Muzeum Powstania Warszawskiego), Robert Mirzyński (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego "Brama Poznania")
Data emisji: 2.05.2016
Godzina emisji: 17.25
tj/fbi