X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Audyt rządów PO-PSL. "Sąd nad całą klasą polityczną"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 19:36
- Dzisiejszy audyt jest dla mnie oskarżeniem całej, niedoskonałej klasy politycznej, która zarządzała państwem ze szkodą dla przeciętnego obywatela, a z korzyścią dla biznesu i obcego kapitału - mówił w debacie Jedynki prof. Kazimierz Kik.
Audio
Uczestnicy debaty, od lewej: Mirosław Oczkoś i dr Robert Sobiech. Debatę prowadził Marek Mądrzejewski, a dr Kazimierz Kik łączył się ze studiem telefonicznie
Uczestnicy debaty, od lewej: Mirosław Oczkoś i dr Robert Sobiech. Debatę prowadził Marek Mądrzejewski, a dr Kazimierz Kik łączył się ze studiem telefonicznie Foto: J. Konecki/Polskie Radio

Gabinet premier Beaty Szydło przeprowadził audyt działań poprzedniego rządu - PO i PSL. Jego wyniki przedstawiono w środę Sejmie. Premier Beata Szydło poinformowała m.in., że w czasach ośmiu lat rządów PO-PSL zmarnowano 340 miliardów złotych. Wyjaśniła, że z tych pieniędzy można było finansować program 500 Plus, wybudować pięć tysięcy przedszkoli, 250 szpitali czy 1500 kilometrów nowych autostrad. Jako przykład "populizmu i demagogii" poprzedniego rządu wymieniła aferę Amber Gold.

Kazimierz Kik mówił, że w audycie zauważa konsekwencję działań PiS. Przypomniał, że partia szła do władzy pod hasłem dobrej zmiany. - Trzeba pokazać jaka to zmiana  - powiedział.  Jednak jego zdaniem, wszystko co zostało w Sejmie powiedziane jest sądem nad całą polską klasą polityczną okresu transformacji.  - To, co zarzuca się PO i PSL charakteryzowało praktycznie wszystkie neoliberalne ekipy rządowe - powiedział politolog. Jego zdaniem audyt jest też dalszym ciągiem walki wyborczej. Opozycja nie chce przyjąć do wiadomości faktu, że przegrała wybory, nie chce oddać pola, pozwolić na przejęcie inicjatywy politycznej zwycięskiemu PiS. Skoro tak się dzieje, naturalne jest, że PiS sięgnęło po instrument, który być może okaże się skuteczny - powiedział Kik.

-  Ucieszyłem się, że PiS poświęciło pół roku na sporządzenie audytu. Tego w polskim życiu publicznym brakowało. Mieliśmy tylko wysyp rozmaitych zarzutów z kampanii wyborczej - powiedział dr Robert Sobiech.

Politolog podał przykład zarzutu, że w Polsce budowa autostrad jest o ok. 10 proc. droższa niż w Czechach. - Dlaczego płacimy więcej? Co sprawia, że mamy do czynienia z takimi sytuacjami? Czy doszło do naruszenia procedur, a może były one zbyt ścisłe? Jeżeli taka diagnoza będzie zrobiona to mamy pokazanie niedociągnięć poprzedników, ale również odpowiedź na pytanie, jak te autostrady budować taniej. Taki audyt w postaci raportu da przynajmniej częściową odpowiedź dlaczego i co z tym robić dalej. Tej odpowiedzi dzisiaj się nie doczekałem - powiedział Sobiech. - Słuchając debaty sejmowej odniosłem wrażenie, że nie wyszliśmy jeszcze z kampanii wyborczej - dodał.

Specjalista ds. wizerunki politycznego Mirosław Oczkoś przyznał, że podoba mu się idealizm dr Sobiecha i precyzja prof. Kika. Jego zdaniem jednak w całej sprawie PiS zapomniało, że więcej nie znaczy lepiej. - Debata w Sejmie jest po to, aby każdy mógł coś z niej dla siebie wyciągnąć. Pamiętajmy jednak, że jeśli jest za dużo grzybów w barszczu, to wtedy robi się zupa grzybowa, a nie barszcz - powiedział. Jego zdaniem, "audyt" nie spełni warunku bezpośredniego uderzenia. - Albo zabrakło pomysłu, albo jest to celowe działanie. Przeciętny człowiek nie wie, o co chodzi. Wie jedynie, że coś się dzieje - powiedział Oczkoś. 

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***


Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr Kazimierz Kik (politolog, Uniwersytet Jana Kochanowskiego), dr Robert Sobiech (politolog, Collegium Civitas ), Mirosław Oczkoś (specjalista od wizerunku  i marketingu politycznego SGH)

Data emisji: 11.05.2016

Godzina emisji: 17.28

tj/iz

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier i ministrowie przedstawili w Sejmie audyt rządów PO-PSL

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 20:15
W Sejmie zakończyło się przedstawianie raportu "o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)". Pierwsza głos zabrała premier Beata Szydło, po niej na mównicy sejmowej pojawili się poszczególni ministrowie.
rozwiń zwiń