Być tatą? "Ojciec nie jest mamą-bis"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 20:02
23 czerwca szczególnie ciepło myślimy o naszych ojcach i składamy im życzenia - w Polsce Dzień Ojca jest obchodzony od 1965 roku. Mimo stosunkowo długiej historii nie cieszy się on jednak tak wielką popularnością jak Dzień Matki. O znaczeniu ojców w życiu rodzin mówili goście Debaty Jedynki.
Audio
  • Być tatą? "Ojciec nie jest mamą-bis" (Debata Jedynki)
Uczestnicy Debaty Jedynki, od lewej: Jarosław Żyliński, Jacek Raginis-Królikiewicz i Dariusz Cupiał
Uczestnicy Debaty Jedynki, od lewej: Jarosław Żyliński, Jacek Raginis-Królikiewicz i Dariusz Cupiał

Zdaniem Dariusza Cupiała, pomysłodawcy inicjatywy tato.net, definiując rolę ojca w rodzinie, trzeba przede wszystkim przyznać, że nie jest on mamą. Gość Jedynki przypomniał, że pojawiają się nawet określenia językowe jak tacierzyństwo, które nasuwają skojarzenia z "drugą mamą". - Mężczyźni mają jednak tendencję, by wycofywać się z boiska rodzinnego i zostawić je całe do rozgrywki, którą prowadzi kobieta. Często zajmują się "polowaniem na środki finansowe", by był tzw. święty spokój - powiedział Ciupiał. 

Z kolei zdaniem psychologa Jarosława Żylińskiego ojcowie są coraz bardziej głośni i widoczni w swoich rodzinach i angażują się w wychowanie dzieci. - Odczuwam to, prowadząc warsztaty z rodzicami. Ostatnio zgłosiło się na nie więcej mężczyzn niż kobiet. Zauważam, że chcą być bliżej. Niekoniecznie w roli "pana mamy" tylko w swojej roli, której szukają - powiedział Żyliński.

Wicedyrektor Radiowej Jedynki Jacek Raginis-Królikiewicz przyznał, że duże znaczenie w byciu ojcem miały dla niego zdrowe relacje z własnym tatą. On sam jest teraz ojcem dziesięciorga dzieci. - Budując relacje z każdym z nich, miałem wrażenie, że zaczynałem od początku. Nie ma wzorców, które łatwo dałoby się powielić. Poza tym fascynujące jest to, że każde dziecko jest inne. Zauważam podobieństwa w reakcjach i gestach, ale każde jest inne - podkreślił Raginis-Królikiewicz.

Jak być dobrym ojcem? Czy do tej roli można się przygotować? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Jarosław Żyliński (psycholog), Dariusz Cupiał (pomysłodawca inicjatywy tato.net) Jacek Raginis-Królikiewicz (wicedyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia)

Data emisji: 23.06.2016

Godzina emisji: 17.25

tj/jp


 

Czytaj także

"Wielodzietność odpowiedzią na kryzys demograficzny w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 08:02
- Bez wielodzietności nie da się rozwiązać problemu demograficznego w Polsce - mówił w "Sygnałach dnia" wiceprezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" Paweł Woliński.
rozwiń zwiń