X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Francja - mocarstwo czy cień dawnej potęgi?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 19:30
Rozdarta problemami społecznymi i ekonomicznymi, a z drugiej strony - wciąż silna militarnie. W dniu święta narodowego Republiki Francuskiej dyskutujemy na temat siły i znaczenia tego państwa.
Audio
  • Eksperci o miejscu i roli Francji w Europie (Debata Jedynki)
Od lewej: Bernard Margueritte, Jarosław Kuisz, dr Bartłomiej Zdaniuk
Od lewej: Bernard Margueritte, Jarosław Kuisz, dr Bartłomiej ZdaniukFoto: Jacek Konecki/PR

Dr Bartłomiej Zdaniuk podkreśla, że Francuzi wciąż mają ambicję bycia światową potęgą. - Pytanie, czy mają ku temu możliwości. Obecnie Francja jest mocarstwem sektorowym, jeśli chodzi o geografię. Bardzo liczy się w Afryce, ale dość słabo w naszej części Europy. Nie do końca rozumie te ostatni szczyt NATO. Podstawowym problemem jest w chwili obecnej kwestia integracji ludności napływowej, która jest we Francji od lat 60. - mówi.

Z kolei Jarosław Kuisz, redaktor naczelny "Kultury Liberalnej", zauważa, że mimo problemów z utrzymaniem państwa socjalnego, w którym bardzo ważny jest postulat równości, Francja pozostaje potęgą miliratną. - Tandem Berlin-Paryż działa tak dobrze dlatego, że Niemcy nie mają żadnych ambicji militarnych, za to Francja - ogromne.

Pochodzący z Francji dziennikarz Bernard Margueritte podkreśla natomiast, że największym dramatem Francuzów jest zagubienie tożsamości narodowej. - Sytuację ratuje zachowana tożsamość regionalna - przekonuje. Dostrzega również niebezpieczeństwo w nowym pojmowaniu laickości. - Laickość staje się bogiem, nową religią, stała się agresywna. To nie jest ta laickość z początku XX wieku, która miała wszystkim dać równe szanse wypowiadania się - argumentuje.

Jak będzie się kształtowała pozycja Francji w Unii Europejskiej? Czy po Brexicie czeka nas Frexit? Za co Francuzi powinni być wdzięczni Anglikom? I kto wygra najbliższe wybory prezydenckie we Francji? Także te tematy poruszyli goście Jedynki.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: dr Bartłomiej Zdaniuk (Instytut Nauku Politycznych UW), Jarosław Kuisz (redaktor naczelny "Kultury Liberalnej"), Bernard Margueritte (dziennikarz, korespondent prasy francuskiej w Polsce)

Data emisji: 14.07.2016

Godzina emisji: 17.27

mg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MSZ Niemiec: Brexit stanowiłby szok dla UE

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 20:48
Szefowie dyplomacji Niemiec i Francji przestrzegli przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zdaniem Berlina może to grozić nawet dezintegracją UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie szczytu NATO. Dominująca rola Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 18:50
Goście "Debaty Jedynki" zgodzili się, że szczyt NATO jest sukcesem Polski, zwracali jednak uwagę, na dalsze wyzwania stojące przed naszym krajem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna informacyjna NATO - Rosja to przyszłość czy teraźniejszość?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 18:30
- Trwa wojna opowieści, trwa wojna narracji, trwa próba przekonania opinii publicznej zarówno swojego kraju jak i krajów pozostałych, że to nasza wizja jest bliższa światu. Rosja od wielu lat w marketingu narracyjny jest bardzo silna - uważa Eryk Mistewicz.
rozwiń zwiń