Droga krzyżowa a uchodźcy. Co chce powiedzieć papież?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 22:52
- To, co papież proponuje, jeśli chodzi o uchodźców jest wpisane w szerszy kontekst. Gdy kardynał Jorge Bergoglio został wybrany na Ojca Świętego, zdecydował się na imię Franciszek, co pokazuje pewien rys tego pontyfikatu - mówi publicysta, Filip Memches.
Audio
  • Do czego chce nas przygotować papież Franciszek? (Debata Jedynki)
Papież Franciszek
Papież Franciszek Foto: PAP/Radek Pietruszka

Miłosierdzie stanowi klucz do odbywających się w Krakowie Światowych Dni Młodzieży, jak również do pontyfikatu papieża Franciszka. W piątek Ojciec Święty poprowadził wyjątkową Drogę Krzyżową, bo przy każdej stacji odegrano małe sceny.

Czytaj więcej
ŚDM PAP1200.jpg
Światowe Dni Młodzieży 2016

- Otwarcie się na bliźniego to abstrakcyjna sytuacja, gdzie mamy państwo, które ma się pochylić nad uchodźcami, a tak naprawdę jest to potrzebujący pomocy bliźni, osoba, którą spotykamy na co dzień. Nie chciałbym redukować treści pierwszej stacji drogi krzyżowej do takiej polityki, bo w gruncie rzeczy chcę misterium męki pańskiej przeżywać bardzo osobiście i interesuje mnie mój grzech i moje wyzwanie - komentuje Filip Memches, dziennikarz.

W programie mówiliśmy o znaczeniu Drogi Krzyżowej i słów wypowiedzianych w Krakowie przez papieża Franciszka. Zaproszeni goście opowiadali o tym, jakie mogą być reperkusje Światowych Dni Młodzieży dla Kościoła katolickiego i wyjaśniali, do czego, ich zdaniem, przygotowuje młodych Ojciec Święty.

***

Tytuł audycji: Specjalne Wydanie Debaty Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Relacja: Sylwia Sułkowska, Patryk Michalski

Goście: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (socjolog, etnograf), Filip Memches (dziennikarz,  publicysta, eseista, bloger), Rafał Porzeziński (dyrektor radiowej Jedynki)

Data emisji: 29.07.2016

Godzina emisji: 19.45

sm/mg

 

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży. "Nie bójmy się pojechać do Krakowa"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 08:31
- Odpowiedzialni za Światowe Dni Młodzieży robią wszystko, abyśmy czuli się bezpieczni. Spotkajmy się z papieżem Franciszkiem, to będzie piękne doświadczenie wiary - zaapelował w "Sygnałach dnia" rzecznik archidiecezji warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Krakowa: miasto jest wypełnione po brzegi

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 09:36
- Wszystko przebiega zgodnie z planem - mówi o Światowych Dniach Młodzieży w "Sygnałach dnia" Jacek Majchrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceremonia powitania ŚDM. "Miłosierdzie ma zawsze młode oblicze"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 22:02
W drugim dniu pobytu w Polsce papież Franciszek wziął na Jasnej Górze udział we mszy dziękczynnej za chrystianizację ziem polskich. Po południu powitał na krakowskich Błoniach uczestników ŚDM, mówił tam o miłosierdziu. Wieczorem z okna papieskiego poruszył temat małżeństwa.
rozwiń zwiń