Polska żywność. Dobra, ale "dyskryminowana"?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 20:20
- W wielu miejscach na świecie mamy do czynienia z dyskryminacją polskiej żywności, ale nie dlatego, że ktoś nie lubi Polaków, a dlatego, że przegrywa konkurencję z polską żywnością. Tak jest w Czechach i na Słowacji - mówił Mirosław Maliszewski, poseł PSL.
Audio
  • Eksperci i politycy o promocji polskiej żywności (Debata Jedynki)
Uczestnicy debaty: Jacek Bogucki , Sławomir Izdebski, Mirosław Maliszewski i Gabriel Janowski
Uczestnicy debaty: Jacek Bogucki , Sławomir Izdebski, Mirosław Maliszewski i Gabriel JanowskiFoto: Jacek Konecki/PR

Uczestnicy debaty dotyczącej polskiej żywności zgodzili się co do tego, że powinna być ona szerzej i konsekwentniej promowana - zarówno za granicą, jak i w kraju. - Jeżeli nie połączymy wysiłków, to efekt będzie taki, jak do tej pory. Każdy producent ma swoje stoisko na tych czy innych targach, ale zainteresowanie polską żywnością, która jest dobra, jest mierne - przekonywał Gabriel Janowski, były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej. - Za granicą polska żywność wcale nie osiąga dobrej ceny, Polacy konkurują między sobą, zbijają ceny i to jest dla naszego kraju szkodliwe - dodał.

Z kolei Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zauważył, że dziś wiele firm oznacza swoje produkty biało-czerwoną flagą, mimo że nie są one w 100 procentach wytworzone w Polsce. Dodał też, że 80 proc. produkcji polskich rolników trafia na rynek polski, a tylko 20 proc. - na rynki zagraniczne.

Odpowiedzią na potrzebę szerszej promocji polskich produktów ma być I Festiwalu Polskiej Żywności "Z Gruntu Polska", który odbędzie się 6-7 sierpnia w Borkach-Kosach k. Siedlec. - To moja rodzinna miejscowość. 2 km dalej, w miejscowości Zdany, swój początek miały rolnicze protesty, tam miały miejsce największe blokady i stamtąd ruszyły ciągniki na Warszawę - wyjaśniał Sławomir Izdebski, przewodniczący rolniczego OPZZ.

Podczas festiwalu odbędzie się prezentacja specjalnego symbolu, którym producenci będą mogli oznakować żywność o polskim pochodzeniu. Uczestnicy debaty rozmawiali też o znaku PQF, czyli "Polish Quality Food", o konsumenckim patriotyzmie oraz o wyższości polskich ciągników nad francuskimi.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Jacek Bogucki (sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Sławomir Izdebski (przewodniczący rolniczego OPZZ), Mirosław Maliszewski (poseł PSL) i Gabriel Janowski (były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej)

Data emisji: 4.08.2016

Godzina emisji: 17.25

mg/jp

Czytaj także

Rosja niszczy polską żywność. "Bo jest niezdrowa”

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 13:46
Władimir Putin podpisał dekret nakazujący utylizację żywności, która nielegalnie została wwiezione do Rosji. Chodzi o towary z krajów zachodnich, objęte embargiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z Gruntu Polska". Festiwal dla zakupowych patriotów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 14:35
- Wędliny, chleby, kiszonki, miody, nalewki i piwa regionalne - tych (i wielu innych) produktów będzie można spróbować podczas I Festiwalu Polskiej Żywności "Z Gruntu Polska", który odbędzie się 6-7 sierpnia w Borkach-Kosach k. Siedlec.
rozwiń zwiń