Co zostanie po Światowych Dniach Młodzieży?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 18:45
Miliony młodych ludzi z całego świata uczestniczyły w krakowskim spotkaniu z papieżem, a wydarzenie transmitowały media na wszystkich kontynentach. Czy słowa Franciszka spowodują jakąś realną zmianę?
Audio
  • Czy po ŚDM młodzi nie zapomną o przesłaniu papieża Franciszka? (Debata Jedynki)
Od lewej: Agata Diduszko, Alina Petrowa-Wasilewicz, ks. Marek Kotyński
Od lewej: Agata Diduszko, Alina Petrowa-Wasilewicz, ks. Marek KotyńskiFoto: Jacek Konecki/PR

- My tego nie zobaczymy, statystyki bardzo ciężko docierają do tej rzeczywistości, która jest niewidzialna. Prawdopodobnie młodzi ludzie wezmą sobie do serca słowa papieża "zaangażuj nas w przygodę miłosierdzia". Franciszek umocnił ich w wierze - mówiła Alina Petrowa-Wasilewicz, dziennikarka KAI.

Z kolei Janusz Kotański, ambasador RP w Watykanie zwrócił uwagę na błyskawiczne porozumienie się młodzieży ze "starzejącym się papieżem z rodziny emigrantów" - Wyczuli w nim to, co czuli w Janie Pawle II i Benedykcie, mianowicie, że ten człowiek mówi prawdę, mówi z serca i stawia wymagania, a nie tylko głaszcze po głowie - Janusz Kotański, ambasador RP w Watykanie.

Agata Diduszko-Zyglewska z Krytyki Politycznej przyznała natomiast, że patrzy na te kwestie bardziej pesymistycznie. - Jak obserwowałam reakcję nie tyle młodzieży, co publicystów i polityków, to widziałam, że oni często mają niechęć do dosłownego rozumienia słów papieża - podkreślała publicystka. - Kiedy mówił on o odważnym miłosierdziu, chodziło o uchodźców, o nieużywanie złej pamięci, czyli opieranie się na swojej historii, ale bez budowania agresywnych postaw. A w Polsce mamy takie problemy; nagle okazuje się, że nie wiadomo, kto zabijał Żydów w Jedwabnem czy przeprowadził pogrom kielecki, a stosunki z Ukrainą zaczynają opierać się na straszliwej rzezi, która wydarzyła się prawie 100 lat temu.

Ks. Marek Kotyński zaznaczył też, że młodzi ludzie z całego świata przyjechali na ŚDM nie tylko po to, by z tego wydarzenia "wziąć coś dla siebie", ale także po to, by dać coś Polakom. Zacytował też dwa zdania papieża Franciszka, które najbardziej go zainspirowały.

Podczas debaty uczestnicy rozmawiali też o parafiach przyjmujących uchodźców i o podejściu Kościoła do kobiet.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Karolina Rożej

Goście: Agata Diduszko-Zyglewska (Krytyka Polityczna), Alina Petrowa-Wasilewicz (KAI, Krajowa Rada Duszpasterstwa Kobiet), ks. Marek Kotyński (Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie), Janusz Kotański (ambasador RP w Watykanie)

Data emisji: 10.08.2016

Godzina emisji: 17.22

mg/mp

Czytaj także

"Styl kanapowy młodych to wina dorosłych"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 16:33
- Młodzież jest zawsze dobra, chce dokonać czegoś w życiu. To, że czasami zdarza się jej "styl kanapowy", przed którym wczoraj przestrzegał papież, to po części wina nas, osób starszych, bo nie dość wyraźnie stawiamy młodym drogowskazy, szczególnie swoim zachowaniem - mówił ks. Robert Nęcek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży zakończone. "Dziękuję za hojne przyjęcie"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 22:29
Msza posłania na Campusie Misericordiae w Brzegach - była kulminacyjnym punktem piątego i ostatniego dnia wizyty papieża Franciszka w Polsce. Papież ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży w 2019 r. w Panamie odbędą się . O godz.19.30 odleciał do Rzymu.
rozwiń zwiń