Kontrowersje wokół Obrony Terytorialnej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 19:20
- Wszystkie organizacje proobronne traktujemy jako naturalne zaplecze dla rodzących się wojsk obrony terytorialnej. Jesteśmy w stałym kontakcie z tymi organizacjami. Wiemy, że wielu jej członków chce wstąpić w nasze szeregi - mówił w Debacie Jedynki dr Grzegorz Kwaśnik, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. Obrony Terytorialnej.
Audio
  • Obrona Terytorialna. Zadania i cele (Debata Jedynki)
Demonstracja jednego z możliwych wariantów działania przyszłej Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej tworzonej m.in. na bazie członków organizacji proobronnych, podczas ćwiczeń w Ośrodku Szkolenia Górskiego 21 BSP w Trzciańcu. W ćwiczeniu uczestniczyli m.in. żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz członkowie Związku Strzeleckiego St
Demonstracja jednego z możliwych wariantów działania przyszłej Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej tworzonej m.in. na bazie członków organizacji proobronnych, podczas ćwiczeń w Ośrodku Szkolenia Górskiego 21 BSP w Trzciańcu. W ćwiczeniu uczestniczyli m.in. żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz członkowie Związku Strzeleckiego "StFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Nabór do tej nowej formacji wojskowej rusza we wrześniu. Wszyscy ochotnicy będą otrzymywać 500 zł miesięcznie. - Jako zachęta do służby, ekwiwalent za utracone korzyści fianansowo-osobiste oraz za podtrzymywanie stałej gotowości do działania - powiedział gość Jedynki.

Grzegorz Kwaśnik tłumaczył, że kształt i model armii zawsze są odpowiedzią na pojawiające się zagrożenia. Kilka lat temu były one zupełnie inne, ale od niedawana w Europie Środkowo-Wschodniej pojawiły się nowe jak np. wojna hybrydowa.

- Obrona Terytorialna nie jest odpowiedzią na zagrożenia hybrydowe. Jest ona uzupełnieniem wojsk operacyjnych - mówił z kolei gen. Waldemar Skrzypczak. Jego zdaniem Obrona Terytorialna jest potrzebna pod warunkiem, że wszystko będzie dobrze zorganizowane i przeprowadzone. Tłumaczył, że budowa formacji wojskowych to bardzo długi proces, który pochłania środki finansowe. - Tanie wojsko nie istnieje. Wszystkie technologie są dziś drogie - podkreślił.

Czym ma być Obrona Terytorialna kraju, jakie powinna spełniać zadania i na jakie zagrożenia odpowiadać? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której również kapral Jakub Osipów z Pomorskiej Obrony Terytorialnej wyjaśniał, co skłania ludzi do działania w tego typu organizacjach.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr Grzegorz Kwaśnik (pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. Obrony Terytorialnej)
gen. Waldemar Skrzypczak (były dowódca Wojsk Lądowych) , Jakub Osipów (Stowarzyszenie Obrona Narodowa)

Data emisji: 18.08.2016

Godzina emisji: 17.24

tj/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak