Polskie drogi. Mniej fotoradarów to więcej wypadków?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 19:12
- Nie ma w Europie kraju, który znacząco zredukowałby liczbę wypadków i ofiar bez sytemu fotoradarów. We wszystkich krajach, w których prawiła się sytuacja na drogach były one instalowane. W Polsce jest ich 400, czyli kilkadziesiąt razy mniej niż w innych krajach europejskich - mówił w Jedynce Bartłomiej Morzycki, prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.
Audio
  • Polskie drogi. Mniej fotoradarów to więcej wypadków? (Debata Jedynki)
W niektórych miejscowościach ludzie domagają się przywrócenia fotoradarów
W niektórych miejscowościach ludzie domagają się przywrócenia fotoradarówFoto: PAP/Marcin Bielecki

W pierwszym półroczu tego roku w wypadkach drogowych zginęło 1236 osób. W maju liczba zabitych rannych i wypadków wzrosła o 17 proc. W czerwcu zanotowano 25-procentowy wzrost liczby wypadków liczony rok do roku.

Bartłomiej Morzycki tłumaczył, że bezpieczeństwo drogowe jest wypadkową różnych czynników. Jednak decyzję parlamentu odbierającą strażom miejskim i gminnym możliwość kontrolowania prędkości pojazdów nazywa bardzo pochopną. - Mam poczucie, że nasza legislacja została rozmiękczona. Słyszę, że podważa się nawet możliwość wykonywania wyrywkowych kontroli trzeźwości. Kierowcy dostają sygnał, że jest trochę luźniej, a policja nie może zabrać prawa jazdy, że można uniknąć kary, bo zamiast fotoradaru stoi ofoliowany słup. Dodatkowo wysokość mandatów od 20 lat pozostaje na tym samym poziomie - powiedział gość Jedynki.  

Czy Polska stała się rajem dla łamiących przepisy kierowców? Czy policja odpuściła sobie kontrole? A może przyczyniło się do tego zlikwidowanie części fotoradarów na polskich drogach? Zapraszamy do wysłuchania debaty.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: Adam Jasiński ( Główny Inspektorat Drogowy) Dawid Marciniak (Komenda Główna Policji) Bartłomiej Morzycki (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego)

Data emisji: 19.08.2016

Godzina emisji: 17.24

tj/mc

Czytaj także

Tragiczny wypadek na drodze S3 pod Świebodzinem. Nie żyje 6 osób

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 23:59
Do tragedii doszło na wysokości Rosina w woj. lubuskim (między Sulechowem a Świebodzinem).
rozwiń zwiń