X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawa pracownicze 36 lat po podpisaniu Porozumień Sierpniowych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 18:28
31 sierpnia 1980 roku po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po 8 dniach żmudnych negocjacji robotników ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie otwierające drogę do powstania "Solidarności" i rozpoczynające przemiany ustrojowe w Polsce.
Audio
  • Dyskusja o prawach pracowniczych 36 lat po podpisaniu Porozumień Sierpniowych (Debata Jedynki/Jedynka)
Uczestnicy debaty Robert Lisicki (L) , prof. dr hab. Jerzy Wratny w studiu Programu 1
Uczestnicy debaty Robert Lisicki (L) , prof. dr hab. Jerzy Wratny w studiu Programu 1Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Stronę robotniczą reprezentował, powołany 16 sierpnia 1980 r., Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, w skład którego weszli przybyli do stoczni delegaci innych strajkujących zakładów. Przewodniczącym MKS został Lech Wałęsa. Spisano 21 postulatów. W większości dotyczyły one spraw ekonomicznych, głównie płacowych, jednak najważniejsze były te o charakterze politycznym: prawo do tworzenia wolnych od władzy i pracodawców  związków zawodowych i zniesienie cenzury. W sprawie niezależnych związków zawodowych protestujący powoływali się na ratyfikowana przez PRL konwencję nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy, która gwarantowała wolność związkową.

Co zmieniło się po 36 latach od podpisania Porozumień Sierpniowych jeśli chodzi o przestrzeganie praw pracowniczych? Jakie postulaty wysuwane wtedy przez robotników są dziś aktualne? Jak wstąpienie Polski do Unii Europejskiej wpłynęło na sytację zatrudnianych? O tym dyskutowali goście audycji.

Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: prof. dr hab. Jerzy Wratny (Instytut Pracy i Spraw Socjalnych), Marek Lewandowski (rzecznik NSZZ Solidarność ze studia Radia Gdańsk), Robert Lisicki (Konfederacja Lewiatan)

Data emisji: 31.08.2016

Godzina emisji: 17.25

ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KE wszczęła postępowanie wobec Polski. Chodzi o umowy na czas określony

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 18:44
Skargę do Komisji Europejskiej w sprawie nieprawidłowego wdrożenia unijnego prawa w Polsce wysłała we wrześniu Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Handel w niedziele zostanie ograniczony? Zbiórka podpisów pod projektem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 07:20
Uliczna zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele zostanie dziś przeprowadzona w kilkunastu polskich miastach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związki zawodowe także dla zatrudnionych na umowach "śmieciowych"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 14:57
Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych, którą opracowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zakłada objęcie prawem tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych m.in. zleceniobiorców i usługodawców.
rozwiń zwiń