Czy powstanie komisja sejmowa ds. reprywatyzacji?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 18:23
- Przez 27 lat nad reprywatyzacją był polityczny parasol i teraz trzeba go zdjąć i odsłonić kulisy - stwierdził Piotr Apel z Kukiz`15 podczas debaty o dzikiej reprywatyzacji warszawskich gruntów i nieruchomości.
Audio
  • Piotr Lisiecki, Marcin Święcicki i Piotr Apel o reprywatyzacji po warszawsku (Debata Jedynki/Jedynka)
Piotr Apel (L), Marcin Święcicki i Piotr Lisiecki podczas debaty tuż po gorącej, poświęconęj reprywatyzacji sesji specjalnej Rady Warszawy
Piotr Apel (L), Marcin Święcicki i Piotr Lisiecki podczas debaty tuż po gorącej, poświęconęj reprywatyzacji sesji specjalnej Rady WarszawyFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Na jaw wychodzą coraz nowsze informacje świadczące o poważnych nieprawidłowościach podczas reprywatyzacji stołecznych działek. Symbolem wielkiego przekrętu stał się adres  "Chmielna 70". Miasto zwróciło ją w 2012 roku w prywatne ręce, mimo,że wcześniej przyznano za nią odszkodowanie. Dziś wartość działki szacuje się na ok.160 mln zł. Teraz sprawą zajmują się CBA i prokuratura.

Na specjalnej sesji Rady Miasta prezydent Hanna Gronkieiwcz-Walc przedstawiła informację o procesie reprywatyzacji w Warszawie.

Piotr Lisiecki z PiS, który był dziś na burzliwej sesji w warszawskim ratuszu, stwierdził: - Pani prezydent próbuje zrzucić z siebie odpowiedzialność na swoich urzędników, poprzedników i parlament, podczas, gdy to urzędnicy z jej pełnomocnictwa zwracali działki i kamienice, w wyniku czego około 60 tysięcy rodzin w Warszawie zostało zwrócone wraz z budynkami. Polityczna odpowiedzialność Hanny Gronkiewicz-Walc jest tutaj pełna - ocenił poseł.

W opinii byłego prezydenta Warszawy Marcina Święcickiego - "Hanna Gronkiewicz-Walc dobrze się tłumaczy, bo przez 30 prawie lat nie podjęto żadnej ustawy reprywatyzacyjnej, z wyjątkiem tej jednej, o którą to ona zabiegała. Poza tym szereg kontrowersyjnych zwrotów dokonane zostało przed tym jak Gronkiewicz objęła urząd. Zwrócił uwagę, że dziennie urzędnicy w imieniu prezydent miasta podejmują ponad 2 tysiące decyzji, więc nie może wszystkiego kontrolować. Musi mieć zaufanie do urzędników. Niektórzy urzędnicy zawiedli - podsumował poseł PO.

Piotr Apel ocenił, że - Cała klasa polityczna, która sprawowała władzę przez ostatnie 27 lat jest odpowiedzialna za to, co teraz z reprywatyzacją się dzieje, a całą sprawę trzeba zbadać na komisji śledczej. Trzeba prześwietlić sprawy reprywatyzacyjne od samego początku, od roku 1989 i to nie tylko z Warszawy, ale i z całej Polski - dodał Apel.

Zachęcamy do wysłuchania całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Piotr Lisiecki (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Święcicki (Platforma Obywatelska), Piotr Apel (Kukiz`15)

Data emisji: 1.09.2016

Godzina emisji: 17.25

ab

Czytaj także

Prezydent Warszawy: dymisji nie biorę pod uwagę

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 13:41
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewcz-Waltz nie zamierza rezygnować: tłumaczy, że chce sprawę nieprawidłowości reprywatyzacyjnych wyjaśnić do końca. Wiceszefowa PO powiedziała także, że czuje wsparcie swojej partii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza wokół reprywatyzacji. Kolejne zgłoszenia do prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 13:53
W Warszawie dziś specjalne posiedzenie Rady Miasta. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ma złożyć wyjaśnienia w sprawy nieprawidłowości dotyczących reprywatyzacji. Premier i szef MSWiA mówią o politycznej odpowiedzialności prezydent stolicy. Tymczasem do prokuratury trafiają kolejne zawiadomienia. Do badania tych spraw powołana będzie specgrupa śledcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Burzliwa sesja Rady Miasta

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 19:58
W Warszawie trwa nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta na temat nieprawidłowości w związku ze zwrotem warszawskich nieruchomości - kamienic i działek.
rozwiń zwiń