Po 27 latach wciąż potrzebna dekomunizacja?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 18:55
2 września weszła w życie ustawa o dekomunizacji nazw ulic. Nie milkną dyskusje o lustracji, udziale osób związanych z PZPR w życiu publicznym III RP i innych reliktach minionego systemu, które przetrwały do czasów współczesnych.
Audio
  • Czy w Polsce wciąż potrzebna jest dekomunizacja? (Debata Jedynki)
Od lewej: Sylwester Chruszcz, Jan Żaryn, Jerzy Meysztowicz i Marek Wójcik
Od lewej: Sylwester Chruszcz, Jan Żaryn, Jerzy Meysztowicz i Marek WójcikFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Jan Żaryn, senator z PiS, przekonywał, że dekomunizacja z lat 90. nie powiodła się, a przez to weszliśmy w ustrój demokratyczny z "postkomunistycznym układem wewnętrznym". - Komuniści, funkcjonariusze państwa totalitarnego, nie powinni uzdrawiać społeczeństwa polskiego w ramach systemu demokratycznego. Lustracja była obarczona błędem, bo dotyczyła tylko agentury, a nie tych, którzy ją tworzyli - argumentował.

Poseł Marek Wójcik (PO) podkreślił natomiast, że każdy kraj bloku wschodniego miał własną drogę do dekomunizacji, a w Polsce przebiegła ona dość łagodnie: - Z perspektywy 26 lat myślę, że większość problemów z tym związanych mamy już za sobą, a osoby, które piastowały jakieś funkcje publiczne, mając rodowód PRL-owski, przechodzą już na emeryturę.

Zdaniem Sylwestra Chruszcza (Kukiz'15) dekomunizacja w Polsce przebiegła zbyt łagodnie: - To wielkie zło, że nie oczyściliśmy Polski z komunistów nie tylko w polityce, ale też na uczelniach, w sądownictwie. To najmłodsze pokolenie, które idzie w Marszu Niepodległości i mówi o Żołnierzach Wyklętych, chce normalności w życiu publicznym.

Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) zauważył natomiast, że przez 27 lat z polskich miast zniknęły najgorzej kojarzące się nazwy ulic i placów. Przyznał też, że ma wątpliwości co do intencji polityków PiS, którzy wyszli z inicjatywą dekomunizacji. - Wśród polityków PiS są ludzie, którzy pełnili ważne funkcje w czasach komunistycznych. Byli to prokuratorzy, członkowie egzekutyw partyjnych. Nie widzę wśród członków tej partii chęci, żeby w pierwszej kolejności zastanowić się, czy wszyscy zostali rozliczeni - mówił.

Którzy słynni komuniści do tej pory mają swoje ulice w Polsce? Czy dekomunizacji powinny ulec także cmentarze, np. warszawskie Powązki Wojskowe? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Sylwester Chruszcz (Kukiz'15), Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna), Marek Wójcik (PO) i Jan Żaryn (PiS)

Data emisji: 5.09.2016

Godzina emisji: 17.21

mg/mc

Czytaj także

Bez Solidarności nie byłoby dziś wolności

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 17:57
Sierpień 1980 roku był początkiem końca komunizmu w Polsce. Przeszedł do historii z powodu strajków na Wybrzeżu, które zmieniły się z czasem w falę protestów w całym kraju. Podpisane następnie porozumienia otworzyły drogę do utworzenia Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Olszewski: wybory 4 czerwca wygrało polskie społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 18:44
- W skomplikowanej, uzgodnionej przez strony szczególnej ordynacji Polacy znaleźli sposób na zamanifestowanie swojej woli - mówił w Jedynce były premier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycjonista Wiesław Kęcik o wydarzeniach Sierpnia`80

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 14:00
- Wychowałem się na grobach powstańczych - tak o sobie mówi Wiesław Kęcik jeden z najdłużej więzionych w czasach PRL opozycjonistów.
rozwiń zwiń