Ataki hakerów groźniejsze od bomb?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 18:35
Cyberataki mogą nie tylko wyczyścić dyski w jakiejś instytucji, ale wręcz doprowadzić do paraliżu państwa. Przykładowo wyłączenie prądu sprawia, że nagle przestają normalnie działać transport, system finansowy, łączność, szpitale, sklepy i hurtownie żywności...
Audio
  • Jak ochronić państwo przed cyberprzestępczością (Debata Jedynki)
Od lewej: gen. Włodzimierz Nowak, dr Joanna Kulesza, Tomasz Bitner i Wojciech Dąbrowski
Od lewej: gen. Włodzimierz Nowak, dr Joanna Kulesza, Tomasz Bitner i Wojciech DąbrowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gen. Włodzimierz Nowak, pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. cyberbezpieczeństwa, przekonywał, że w świecie wirtualnym nigdy nie możemy się czuć bezpiecznie, bo wszystkie zagrożenia wykrywane są dopiero wtedy, gdy się pojawiają. - Zawsze jesteśmy o pół kroku za hakerami. Jedyna rzecz, na którą mamy wpływ, to zbudowanie systemu rozpoznania, informowania i monitorowania sieci oraz szybkiej reakcji - wyjaśniał.

Poparł go Tomasz Bitner z redakcji "Computerworld", który stwierdził, że nasza sytuacja przypomina oblężoną twierdzę. - Myślimy tylko o tym, jak umocnić mury i nie dać się zastrzelić. Próbujemy rozpoznać przeciwnika, ale nie jesteśmy w stanie go zneutralizować - obrazował.

Z kolei dr Joanna Kulesza z Uniwersytetu Łódzkiego wyjaśniła, dlaczego zaintrygowała ją wypowiedź prezydenta, w której wspomniał o cybersuwerenności RP.

Czy Polska jest dobrze zabezpieczona przed atakami w internecie? Jak wygląda nasz system zabezpieczeń? Kim jest "statystyczny haker"? Jak działa chiński mur elektroniczny? Także o tym rozmawiali uczestnicy debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: gen. Włodzimierz Nowak (pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. cyberbezpieczeństwa), Tomasz Bitner (redaktor naczelny "Comuterworld"), dr Joanna Kulesza (ekspertka w dziedzinie prawa międzynarodowego i nowych technologii, Wydział Prawa Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 29.09.2016

Godzina emisji: 17.24

mg/mp

Czytaj także

Ataki hakerów na firmę. Zobacz największe cyberzagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 08:21
Mimo, że ataków hakerskich obawia się aż 59 proc. reprezentantów firm z całego świata, to aż 54 proc. ankietowanych nie ma w swoich strukturach komórek, które mogły by je uchronić przed zagrożeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-przestępczość: oszustwo nigeryjskie i kradzież tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 14:35
Internetowi oszuści wymyślają coraz to nowe sposoby na wyciąganie pieniędzy. - Z reguły osoby te posługują się socjotechnikami, wiedzą, jak zmodulować głos, jak zachęcić do podpisania niekorzystnej umowy - mówi mł. asp. Robert Koniuszy.
rozwiń zwiń