Secure 2016. Konferencja nt. bezpieczeństwa teleinformatycznego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 18:23
W latach 2014 - 2015 nastąpił wzrost aż o 73 proc. cyberataków w Polsce. Dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej jest przekonany, że ten trend się utrzyma.
Audio
  • Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni (Debata Jedynki)
Uczestnicy debaty: Wojciech Kamieniecki,  Juliusz Brzostek, Krzysztof Lorek
Uczestnicy debaty: Wojciech Kamieniecki, Juliusz Brzostek, Krzysztof Lorek Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

- Cyberatakami nazywamy takie działania, które nie wynikają z chęci dokuczenia komukolwiek, ale są celowymi ataki na instytucje - najczęściej z kręgów finansowych, czy na obywateli w celu wyłudzania danych, na państwowe jednostki terytorialne przechowujące nasze dane - tłumaczył dyrektor NASK, Wojciech Kamieniecki. Dodał, że grupy hakerów dokonujące poważnych włamań są bardzo dobrze zorganizowane i do ataków używają różnych urządzeń np. blokują serwery kierując na nie filmy z różnych kamer. - Zapobieganiu cyberatakom służy między innymi wymiana doświadczeń między rożnymi wyspecjalizowanymi organizacjami - dodał.

Juliusz Brzostek mówił o zadaniach Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa, powołanego z początkiem lipca 2016 roku . - NCC działa na rzecz poprawy cyberbezpieczenstwa w Polsce. Wzrasta liczba zagrożeń, bo rozszerza się sieć, choćby poprzez smatrfony. Powołanie Centrum, ogłoszenie strategii cyberbezpieczeństwa dla Rzeczpospolitej oraz implementacja dyrektywy unijnej NIS to działania mające zmniejszyć liczbę zagrożeń - wyliczał Juliusz Brzostek. Jak przypomniał, jeśli nie instalujemy aplikacji z nieznanych źródeł i używamy oprogramowania antywirusowego, to jesteśmy w stanie w miarę bezpiecznie korzystać ze w swoich telefonów, tabletów, komputerów.

Przedstawiciel Komendy Głównej Policji, Krzysztof Lorek zwrócił uwagę na dużą liczbę kategorii cyberprzestępstw. - Przestępczość w sieci ulega zmianie, idzie w kierunku przestępstw ekonomicznych - stwierdził Lorek. - Każdy rodzaj przestępstwa wykrywa się w inny sposób. Czasami jest to bardzo trudne. Pomocna jest tu wymiana doświadczeń i stały kontakt z Europolem, Interpolem - mówił podkomisarz.

Eksperci dyskutowali także o tym, czy są państwa specjalizujące się w cyberprzestępczości? Czy mamy kierunki studiów kształcące specjalistów walczących z hakerami? W jakich obszarach sieci cyberataki są najczęstsze? Gdzie zgłaszać podejrzenie popełnienia ataku w sieci? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Wojciech Kamieniecki (dyrektor NASK), Juliusz Brzostek  (dyr. Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa), podkom. Krzysztof Lorek (KG Policji)

Data emisji: 26.10.2016

Godzina emisji: 17.25

ab/gs

Komentarze1
aby dodać komentarz
prawdziwy_dyrektor2016-10-27 09:19 Zgłoś
No jaki dyrektor NASK? NASK zgodnie z prawem nie ma dyrektora, a możliwość pełnienia obowiązków dyrektora NASK (Kierownika Instytutu) przez Wojciecha Kamienieckiego wygasła z dniem 30 września 2016 (na podstawie Ustawy o instytutach badawczych art. 26 pkt 3.)

Czytaj także

Ubezpieczyciele wprowadzają nowe rodzaje polis, również od cyberataków

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 18:00
Nowe produkty ubezpieczeniowe są szansą dla zakładów ubezpieczeń. Choć wciąż wielu Polaków ubezpiecza się tylko, gdy jest to obowiązkowe, to także na naszym rynku rośnie świadomość nowych zagrożeń i konieczności zabezpieczenia się przed nimi. Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje m.in. możliwość ubezpieczenia firmy od ataku hakerskiego lub transakcji kupna–sprzedaży nieruchomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie ryzyko cyberataków na małe i średnie firmy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 16:00
Już ponad 5 mln osób w Polsce korzysta z bankowości mobilnej. Rosnąca popularność tego typu usług powoduje, że coraz częściej stają się one celem cyberprzestępców. Na ich celowniku znajdują się najczęściej transakcje małych i średnich firm – przede wszystkim ze względu na coraz wyższe przelewane kwoty oraz wciąż niewielką świadomość na temat cyberbezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najczęstszym celem cyberprzestępców branża medyczna?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 07:32
Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", w 2014 roku ochrony zdrowia nie było nawet wśród pięciu sektorów, które przestępcy najchętniej biorą na celownik.
rozwiń zwiń