X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Secure 2016. Konferencja nt. bezpieczeństwa teleinformatycznego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 18:23
W latach 2014 - 2015 nastąpił wzrost aż o 73 proc. cyberataków w Polsce. Dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej jest przekonany, że ten trend się utrzyma.
Audio
  • Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni (Debata Jedynki)
Uczestnicy debaty: Wojciech Kamieniecki,  Juliusz Brzostek, Krzysztof Lorek
Uczestnicy debaty: Wojciech Kamieniecki, Juliusz Brzostek, Krzysztof Lorek Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

- Cyberatakami nazywamy takie działania, które nie wynikają z chęci dokuczenia komukolwiek, ale są celowymi ataki na instytucje - najczęściej z kręgów finansowych, czy na obywateli w celu wyłudzania danych, na państwowe jednostki terytorialne przechowujące nasze dane - tłumaczył dyrektor NASK, Wojciech Kamieniecki. Dodał, że grupy hakerów dokonujące poważnych włamań są bardzo dobrze zorganizowane i do ataków używają różnych urządzeń np. blokują serwery kierując na nie filmy z różnych kamer. - Zapobieganiu cyberatakom służy między innymi wymiana doświadczeń między rożnymi wyspecjalizowanymi organizacjami - dodał.

Juliusz Brzostek mówił o zadaniach Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa, powołanego z początkiem lipca 2016 roku . - NCC działa na rzecz poprawy cyberbezpieczenstwa w Polsce. Wzrasta liczba zagrożeń, bo rozszerza się sieć, choćby poprzez smatrfony. Powołanie Centrum, ogłoszenie strategii cyberbezpieczeństwa dla Rzeczpospolitej oraz implementacja dyrektywy unijnej NIS to działania mające zmniejszyć liczbę zagrożeń - wyliczał Juliusz Brzostek. Jak przypomniał, jeśli nie instalujemy aplikacji z nieznanych źródeł i używamy oprogramowania antywirusowego, to jesteśmy w stanie w miarę bezpiecznie korzystać ze w swoich telefonów, tabletów, komputerów.

Przedstawiciel Komendy Głównej Policji, Krzysztof Lorek zwrócił uwagę na dużą liczbę kategorii cyberprzestępstw. - Przestępczość w sieci ulega zmianie, idzie w kierunku przestępstw ekonomicznych - stwierdził Lorek. - Każdy rodzaj przestępstwa wykrywa się w inny sposób. Czasami jest to bardzo trudne. Pomocna jest tu wymiana doświadczeń i stały kontakt z Europolem, Interpolem - mówił podkomisarz.

Eksperci dyskutowali także o tym, czy są państwa specjalizujące się w cyberprzestępczości? Czy mamy kierunki studiów kształcące specjalistów walczących z hakerami? W jakich obszarach sieci cyberataki są najczęstsze? Gdzie zgłaszać podejrzenie popełnienia ataku w sieci? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Wojciech Kamieniecki (dyrektor NASK), Juliusz Brzostek  (dyr. Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa), podkom. Krzysztof Lorek (KG Policji)

Data emisji: 26.10.2016

Godzina emisji: 17.25

ab/gs

Komentarze1
aby dodać komentarz
prawdziwy_dyrektor2016-10-27 09:19 Zgłoś
No jaki dyrektor NASK? NASK zgodnie z prawem nie ma dyrektora, a możliwość pełnienia obowiązków dyrektora NASK (Kierownika Instytutu) przez Wojciecha Kamienieckiego wygasła z dniem 30 września 2016 (na podstawie Ustawy o instytutach badawczych art. 26 pkt 3.)

Czytaj także

Ubezpieczyciele wprowadzają nowe rodzaje polis, również od cyberataków

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 18:00
Nowe produkty ubezpieczeniowe są szansą dla zakładów ubezpieczeń. Choć wciąż wielu Polaków ubezpiecza się tylko, gdy jest to obowiązkowe, to także na naszym rynku rośnie świadomość nowych zagrożeń i konieczności zabezpieczenia się przed nimi. Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje m.in. możliwość ubezpieczenia firmy od ataku hakerskiego lub transakcji kupna–sprzedaży nieruchomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie ryzyko cyberataków na małe i średnie firmy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 16:00
Już ponad 5 mln osób w Polsce korzysta z bankowości mobilnej. Rosnąca popularność tego typu usług powoduje, że coraz częściej stają się one celem cyberprzestępców. Na ich celowniku znajdują się najczęściej transakcje małych i średnich firm – przede wszystkim ze względu na coraz wyższe przelewane kwoty oraz wciąż niewielką świadomość na temat cyberbezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najczęstszym celem cyberprzestępców branża medyczna?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 07:32
Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", w 2014 roku ochrony zdrowia nie było nawet wśród pięciu sektorów, które przestępcy najchętniej biorą na celownik.
rozwiń zwiń