Bezpieczeństwo Polski w świetle niestandardowych działań Rosji

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 19:00
- Jeśli patrzymy na poczynania Rosji w różnych obszarach świata, to układają się one w logiczną całość, która mówi nam, że liczy się każda godzina. Liczy się nasz rozsądek, spokój i konsekwencja. Polską racją stanu jest zachowanie suwerenności państwa polskiego. Teraz jest czas poważnych zagrożeń. Nie należy ich bagatelizować, ale taż nie należy tworzyć tego, co Rosja stara się wytwarzać, czyli histerycznych reakcji -  uważa prof. Piotr Grochmalski.
Audio
Od lewej: prof. Tomasz Żyro i Piotr Grochmalski, generał Waldemar Skrzypczak uczestniczył w Debacie Jedynki telefonicznie
Od lewej: prof. Tomasz Żyro i Piotr Grochmalski, generał Waldemar Skrzypczak uczestniczył w "Debacie Jedynki" telefonicznieFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Jak zaznaczył generał Waldemar Skrzypczak, przykładów ingerencji w nasze bezpieczeństwo jest kilka jak choćby próba przejęcia polskiej Grupy Azoty czy startowania w przetargach na modernizację polskiej armii przez firmy z Unii Europejskiej, w których kapitał większościowy jest rosyjski. - Jest to element strategii rosyjskiej, która jest realizowana m.in. w stosunku do Polski. Zdobycie narzędzi do manipulowania gospodarką służy Rosji przede wszystkim do wywoływania kryzysów w Europie Wschodniej, w państwach takich jak Polska - ocenia były dowódca Wojsk Lądowych.

gen. Waldemar Skrzypczak Zdobycie narzędzi do manipulowania gospodarką służy Rosji do wywoływania kryzysów w Europie Wschodniej

- Możemy zapytać, jak rozmijają się siły cywilizacyjne z porządkiem publicznym, bo nieprzypadkowo mówi się o sterowanej migracji, w tym znaczeniu, że można wywołać falę migracji, żeby rozmontować struktury społeczne Europy, cywilizacji Zachodu. Tych elementów naporu nie tylko informatycznego. także migracyjnego jest bardzo dużo - zaznacza prof. Tomasz Żyro. Jego zdaniem układają się one w klarowny obraz, na podstawie którego można definiować centra w których się zarządza się kryzysami i je wywołuje.

Jakie sygnały Rosja wysyła swojemu społeczeństwu, czego powinniśmy się z tego uczyć? Czego obecnie obawiają się Finowie? Jakie problemy niesie ze sobą mały ruch graniczny z Rosją? Czy Rosji uda się osłabić flankę NATO w Turcji? Jaką główną strategię stosuje Rosja? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście:   prof. Piotr Grochmalski (dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej), prof. Tomasz Żyro (politolog, Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuki Wojennej) generał Waldemar Skrzypczak (były dowódca Wojsk Lądowych)

Data emisji: 2.11.2016

Godzina emisji: 17.26

gs/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Secure 2016. Konferencja nt. bezpieczeństwa teleinformatycznego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 18:23
W latach 2014 - 2015 nastąpił wzrost aż o 73 proc. cyberataków w Polsce. Dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej jest przekonany, że ten trend się utrzyma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak finansować i jak zarządzać polską służbą zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 18:14
- Pewne rozwiązania, które proponowała premier Beata Szydło w swoim expose zaczynają się materializować. Chodzi o to, czy zapewnimy pacjentom to, co jest zapisane w konstytucji, czyli równy i dobry dostęp do opieki zdrowotnej - stwierdził Bolesław Piecha, były minister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Via Carpatia ma łączyć północne i południowe krańce UE

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 18:28
- Raport PE nie uruchamia automatycznie pieniędzy. O tym decyduje KE, ale politycznie nigdy jeszcze tak daleko na forum europejskim nie doszliśmy w walce o uznanie dla Via Carpatii - ocenił Adrian Furgalski, ekspert w dziedzinie transportu.
rozwiń zwiń