Co dla gospodarki i dla klientów oznacza udomowienie banków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 18:37
W polskim sektorze bankowym kapitał zagraniczny to blisko 60 % udziałów. W krajach zachodnich to 25% lub mniej. Jak to wpływa na gospodarkę, na bezpieczeństwo finansowe państwa i obywateli? O pomysłach na udomowienie, repolonizację banków rozmawiali uczestnicy "Debaty Jedynki".
Audio
  • Eksperci o repolonizacji banków w Polsce (Debata Jedynki)
Maciej Wośko, Waldemar Kozioł i Tomasz Sokołowski
Maciej Wośko, Waldemar Kozioł i Tomasz SokołowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Maciej Wośko zwrócił uwagę, że unarodowienie banków to nie jest nowy proces.- Ostatnio nastąpiło kilka przejęć, które potwierdzają, że i rząd i PiS ewidentnie w tę stronę zmierzają, by repolonizować instytucje finansowe i system bankowy, które lekką ręką, przez wiele lat były wyprzedawane - mówił Wośko. 

Redaktor Naczelny "Gazety Bankowej" nie zgadza się z opinią, że kapitał nie ma narodowości. - W momencie dużego kryzysu finansowego w 2008 roku okazało się, że jednak kapitał ma narodowość - stwierdził Wośko. - Sen o gospodarkach ponadnarodowych czy ponadkontynentalnych legł w gruzach. Gospodarki narodowe musiały ratować banki - przypomniał Wośko. 

Dr Waldemar Kozioł zwrócił uwagę, że ze względu na różny rozkład właścicielski nad bankami, które są odrębnymi spółkami (niektóre są własnością podmiotów zagranicznych, inne - podmiotów polskich, bądź mają polskich udziałowców większościowych) lepiej mówić nie o "repolonizacji" a o " udomowieniu". - Kryzys pokazał, że banki nie są aż tak bezpieczne, jak się wydawało wcześniej. Musiały posiłkować się środkami z rynków, na których funkcjonowały ich spółki zależne. Takim rynkiem był rynek polski, i to wtedy zaczęto mówić o udomowieniu banków - tłumaczył dr Kozioł. - Pekao SA jako ważny bank systemowy powinien być pod kontrolą kapitału polskiego - dodał ekspert.

Tomasz Sokołowski przypomniał, że Europejski Bank Centralny zwraca uwagę na kilkukrotnie większy niż na zachodzie, udział kapitału zagranicznego w systemach bankowych krajów  Europy Środkowo-Wschodniej. Udomowienie polskich banków jest istotne z tego względu, że kwestie decyzyjne dotyczące banków z przewagą kapitału lokalnego zapadają w lokalnej siedzibie a nie poza granicami - stwierdził Sokołowski. - W obecnych czasach bank jako instytucja nie tylko udziela kredytów czy zbiera depozyty. Bank jest pośrednikiem finansowym, znaczącym uczestnikiem rynku finansowego.

W audycji poruszono także problem kredytów w obcych walutach. Czy udomowienie banków w Polsce zmieni sytuację tzw. frankowiczów? Jakie jest znaczenie banków z kapitałem narodowym przy dużych przedsięwzięciach gopodarczych? Czy jest coś takiego jak interes narodowy obywateli w działalności banków?  Jakie skutki dla klientów będzie miała repolonizacja banku? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Maciej Wośko (red. nacz. "Gazety Bankowej"), dr Waldemar Kozioł (UW Katedra Gospodarki Narodowej), Tomasz Sokołowski (radca prawny)

Data emisji: 4.11.2016

Godzina emisji: 17.25

ab/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kredyt hipoteczny coraz droższy i mniej dostępny

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 19:36
Banki z jednej strony zaostrzają kryteria wobec kredytobiorców, z drugiej – podnoszą marże, wysokość wkładu własnego, zmieniają kryteria zabezpieczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BIK: w I kwartale 2016 utrzymał wzrost rynku kredytów mieszkaniowych

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 14:00
Trwa rosnący trend na rynku kredytów mieszkaniowych. W I kwartale 2016 r. udzielono o 4,5 proc. więcej kredytów mieszkaniowych niż rok wcześniej. Spadła natomiast liczba umów na kredyty konsumpcyjne - podało w piątek Biuro Informacji Kredytowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes UOKiK po raz czwarty wydał tzw. istotny pogląd w sprawie sporu frankowiczów z bankiem

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 12:42
Po raz czwarty Prezes UOKiK przedstawił istotny pogląd w sprawie. Dotyczy on sporu konsumentów z Euro Bankiem. Sprawa dotyczy umowy o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego.
rozwiń zwiń