Polska polityka zagraniczna w niespokojnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 18:50
W ciągu ostatniego roku otoczenie międzynarodowe Polski diametralnie się zmieniło. Wielka Brytania zagłosowała za Brexitem, członkowie NATO zadecydowali o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu, a wybory prezydenckie w USA wygrał Donald Trump.
Audio
  • Polska polityka zagraniczna w niespokojnych czasach (Debata Jedynki)
Od lewej: Marcin Zaborowski i Jacek Bartosiak
Od lewej: Marcin Zaborowski i Jacek Bartosiak Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Te wydarzenia nie pozostają obojętne dla sytuacji naszego kraju. - Brexit jest wydarzeniem negatywnym i osłabiającym możliwości manewru Polski wewnątrz Unii Europejskiej. To Wielka Brytania, jako jedyne mocarstwo, była dotąd tym elementem układanki unijnej, który starał się włączyć do dyskusji nurt - moim zdaniem - bardziej zdroworozsądkowy, niepolegający na tym, by odpowiedzią na każdy problem było pogłębianie integracji - mówi prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Z jego wypowiedzią zgodził się analityk Jacek Bartosiak. - Nie oszukujmy się, mamy inną wizję Unii Europejskiej niż blok państw kontynentalnych, czyli Francja i Niemcy. Na dłuższą metę mamy też sprzeczne interesy gospodarcze, a to będzie powodowało napięcia, jeśli po Brexicie będziemy protestować przeciw polityce Niemiec. Gdyby jeszcze Stany Zjednoczone odpuściły swoje zaangażowanie w Europie, to w sensie gospodarczym będzie nam coraz trudniej o podmiotowość - argumentuje.

Z kolei Marcin Zaborowski mówi o sytuacji naszego kraju w Europie Środkowo-Wschodniej i stawia tezę o osamotnieniu Polski i Węgier.

Czy Europa Zachodnia dąży do utrzymania swojej przewagi gospodarczej nad Wschodem? Czy odejście Wielkiej Brytanii z UE będzie miało wpływ na kryzys migracyjny na naszym kontynencie oraz na decyzyjność NATO? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (doradca ministra spraw zagranicznych, członek Narodowej Rady Rozwoju), Marcin Zaborowski (wiceprezes Centrum Analiz Polityki Europejskiej) i Jacek Bartosiak (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego)

Data emisji: 18.11.2016

Godzina emisji: 16.17

mg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspólne interesy państw Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 19:00
Prezydent Duda powiedział: "razem możemy więcej", odnosząc się do liderów państw Grupy Wyszehradzkiej, która w kontekście kryzysu, jaki w tej chwili UE przechodzi, ma znaczenie polityczne dla innych państw, które walczą po Brexicie o to, jak ma Unia Europejska wyglądać. Co oznacza dziś Unia Europejska i jak definiować interesy wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit. Czy Wielkiej Brytanii grożą przyspieszone wybory parlamentarne?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 13:57
- Brytyjski rząd odwołał się od decyzji Wysokiego Trybunału, dając sygnał, że obawia się tego, co będzie się działo w parlamencie – mówił w radiowej Jedynce Ryszard Czarnecki (PiS). Róża Thun (PO) stwierdziła natomiast, że "może dojść do wcześniejszych wyborów, w których Brytyjczycy wybiorą parlamentarzystów, którzy będą przeciwni wyjścia z UE".
rozwiń zwiń