Sytuacja górnictwa węgla kamiennego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 18:21
18 listopada KE zatwierdziła przeznaczenie przez polski rząd prawie 8 mld złotych na złagodzenie społecznych i środowiskowych skutków likwidacji niekonkurencyjnych kopalń węgla od roku 2018. Czy uda się wyprowadzić sektor górniczy na prostą?
Audio
  • Czy polskie górnictwo ma szansę wyjść na prostą? (Debata Jedynki)
(od L) Red.Krzysztof Grzesiowski, poseł Krzysztof Gadowski i poseł Grzegorz Matusiak w studiu radiowej Jedynki
(od L) Red.Krzysztof Grzesiowski, poseł Krzysztof Gadowski i poseł Grzegorz Matusiak w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Sytuacja była bardzo trudna. To jest duże osiągnięcie polskiego rządu i negocjatorów. W PE nie ma dobrego wiatru dla górnictwa. Mówi się bardzo wyraźnie o dekarbonizacji - mówiła Jadwiga Wiśniewska. Europosłanka ubolewała nad tym, że PE nie bierze pod uwagę klimatycznego porozumienia paryskiego z ub. roku, które zostało podpisane tylko i wyłącznie dlatego, że państwa sygnujące to porozumienie nie wyraziły zgody na wpisanie do porozumienia dekarbonizacji. Przypomniała projekt unii energetycznej, o którym Donald Tusk w 2014 r. jako premier polski popierał ideę rehabilitacji węgla i wspólne zakupy gazu dla UE. Dziś unia energetyczna zamieniona została na swoje zupełne przeciwieństwo z dekarbonizacją na czele.

- Bez tych, przyznanych środków, mielibyśmy katastrofę społeczną - stwierdził górnik i poseł Krzysztof Sitarski. - Wszystkie dotychczasowe ruchy ekip rządzących sprawiły, że górnictwo jest mega zadłużone. Prezesi z PSL rozdawali pieniądze nie przewidując tąpnięcia na rynku węgla. Oddając władzę zastosowali taktykę spalonej ziemi - ocenił Sitarski. Dodał, że "najważniejsze jest bezpieczeństwo górniczych rodzin. Te 8 mld pozwoli na uspokojenie nastrojów". Podkreślił także, że cała kwota nie musi być wykorzystana.- Trzeba walczyć o to, by kopalnie mające szansę przetrwały. Jest jeszcze na to czas - apelował poseł.

Krzysztof Gadowski stwierdził, że PO zostawiła po sobie konkretny plan restrukturyzacji - Zapominamy, że na rynku była nadpodaż, ceny węgla spadły. W latach 2010-2012 kopalnie spółki węglowej uzyskiwały miliardowe zyski. Na początku 2015 r. mówiliśmy o potrzebie restrukturyzacji, ale nasi koledzy nie chcieli słuchać. Przez kilka lat prezesi spółek węglowych prowadzili rozmowy ze związkami zawodowymi, ale związki nie chciały widzieć, że cena węgla spada - oceniał Gadowski.

Poseł Grzegorz Matusiak jednoznacznie negatywnie ocenił poprzednią koalicję rządową.- Rząd PiS po przejęciu władzy musiał reanimować trupa - stwierdził Matusiak. - Gdyby nie działania i zgoda strony społecznej dziś Jastrzębskiej Spółki Węglowej by nie było. Rząd PiS zaczął odbudowywać sektor górnictwa węglowego. Strona społeczna jest partnerem dla rządu PiS. Mamy partnera i rozmawiamy i mamy nadzieję, że górnictwo wróci na właściwy tor i będziemy mówić, że jest to gałąź przemysłu prowadząca do rozwoju naszej ojczyzny - dokończył Matusiak.

Czy jest świadomość likwidacji miejsc pracy w górnictwie i jakie działania już podjął rząd? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Jadwiga Wiśniewiska (eurodeputowana PiS), Krzysztof Sitarski z Kukiz’15 (PR Katowice), Grzegorz Matusiak (poseł PiS), Krzysztof Gadowski (poseł PO)

Data emisji: 23.11.2016 r.

Godzina emisji: 17.25

ab/gs

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
tomaszczak2016-11-24 12:04 Zgłoś
Gdyby go dopuścić do reformy górnictwa to by pewnie wypompował mnóstwo pieniedzy ze społek gorniczych a potem zamknał się w biurze jak to miało już miejsce w przeszłości
celn_ik2016-11-24 11:57 Zgłoś
o cieniu Gadowski się tu nawet znalazł? A od kiedy ten człowiek ma coś mądrego na temat górnictwa do powiedzenia?

Czytaj także

Kazimierz Grajcarek: polskie górnictwo jest źle zarządzane

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 13:28
- Paradoksem jest , że UE pozwoliła nam wydać nasze pieniądze. To, że musimy o coś takiego pytać, jest dla mnie nie do przyjęcia - mówi w audycji "W samo południe" przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń