X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska szkoła ma uczyć czy wychowywać?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 18:30
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekty podstawy programowej, a do dziś czekało na opinie ekspertów, nauczycieli, rodziców i uczniów.
Audio
  • Polska szkoła ma uczyć czy wychowywać? (Debata Jedynki)
Od lewej: Andrzej Sosnowski, Maciej Kopeć i prof. Marek Konopczyński
Od lewej: Andrzej Sosnowski, Maciej Kopeć i prof. Marek KonopczyńskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Podstawy programowe to obowiązkowe zestawy celów kształcenia i treści nauczania - wyjaśnia Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w MEN. To na tej podstawie pisane są podręczniki oraz układane plany nauczania. - Dla nas to mapa drogowa, matryca, która kształtuje człowieka - wyjaśnia nauczyciel Andrzej Sosnowski.

Prof. Marek Konopczyński z Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN zwraca natomiast uwagę na debatę publiczną na temat edukacji, przetaczającą się obecnie przez media.  - Zorientowana jest ona na zmianę struktury systemu edukacji, a głównym problemem polskiej szkoły od lat jest treść, czyli pytanie, do czego szkoła służy - przekonuje. Opowiada też o tym, jak zaskoczyła go przedwojenna podstawa programowa, która mieściła się na kilku kartkach. - Wtedy uważano, że nauczyciel jest kreatorem. My chyba za bardzo uciekliśmy w szczegółowe instrukcje - stwierdza.

Ubolewa też nad tym, że dotąd polska edukacja nastawiona była głównie na rozwój intelektualny. - Dla mnie szkoła to instytucja, która uspołecznia i wychowuje, przygotowuje do życia obywatelskiego, rodzinnego, tworzy tożsamość - mówi prof. Konopczyński. - W obecnych zmianach programowych jest próba poszukania szerszego spojrzenia na edukację, która kreuje młodego człowieka. W tym upatruję sukcesu - dodaje.

Jakie wartości zawarte są w nowej podstawie programowej? Na ile program nauczania ustalają MEN, autor podręcznika i nauczyciel? Czy powrót do takich przedmiotów, jak biologia, geografia, fizyka i chemia, to lepsze rozwiązanie niż obowiązująca dotąd przyroda? O tym dyskutują uczestnicy debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Maciej Kopeć (podsekretarz stanu w MEN), prof. Marek Konopczyński (Komitet Nauk Pedagogicznych PAN) i Andrzej Sosnowski (nauczyciel języków polskiego i angielskiego)

Data emisji: 9.12.2016

Godzina emisji: 17.27

mg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec egzaminu szóstoklasisty? Zmiany w oświacie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 13:41
Wedle zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej w kwietniu 2016 r. szóstoklasiści po raz ostatni będą pisać egzamin kończący szkołę i podsumowujący wiedzę. Do tej sprawy odnieśli się goście magazynu "W samo południe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Zalewska: gimnazja właściwie same się wygasiły

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 08:34
- Licea stały się kursem przygotowawczym do matury. Trzeba zmieniać cały system wzmacniając licea ogólnokształcące poprzez przekształcenie ustroju w szkole - mówi w "Sygnałach dnia" minister edukacji narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma edukacji. Dlaczego jest krytykowana?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 14:24
Rząd przyjął projekt reformy edukacji. Od września przyszłego roku będą obowiązywać 8-letnia szkoła podstawowa oraz 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. Szkołę zawodową zastąpi dwustopniowa szkoła branżowa. Choć reforma w dużej mierze przywraca stan, który już funkcjonował w Polsce przez wiele lat, spotyka się z krytyką.
rozwiń zwiń