Protest opozycji w Sejmie i propozycje ze strony PiS

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 18:04
Co może się wydarzyć w sali sejmowej 11 stycznia? Czy obecny protest opozycji ma zastąpić przycichły po odejściu sędziego Rzeplińskiego spór o Trybunał Konstytucyjny? O trwającej od 16 grudnia okupacji sejmowej sali plenarnej rozmawiali posłowie PiS, Nowoczesnej i Kukiz 15.
Audio
  • Agnieszka Ścigaj, Izabela Leszczyna i Lukasz Schreiber o sytuacji w polskim parlamencie (Debata Jedynki)
Izabela Leszczyna, Agnieszka Ścigaj, Łukasz Schreiber w dyskusji o proteście opozycji w Sejmie (Debata Jedynki)
Izabela Leszczyna, Agnieszka Ścigaj, Łukasz Schreiber w dyskusji o proteście opozycji w Sejmie (Debata Jedynki)Foto: Jacek Koncecki/PR

- Okupowanie mównicy sejmowej jest wbrew regulaminowi Sejmu, ale trzeba wziąć pod uwagę, że przyczyną tej okupacji było niezgodne z regulaminem wykluczenie z obrad posła Szczerby. To była pomyłka marszałka Kuchcińskiego, który mógł się przyznać do błędu, ale pod wpływem Jarosława Kaczyńskiego zdecydował się na zwarcie, wyprowadził klub PiS do Sali Kolumnowej i nagle ten klub zmienił się w posiedzenie Sejmu. I to nie jest akceptowalne - stwierdziła posłanka PO Izabela Leszczyna.

Poseł PiS Łukasz Schreiber liczy na refleksję ze strony opozycji. - Można różnie oceniać wykluczenie posła Szczerby, ale nie to jest problemem. Problemem jest nieadekwatny i nieregulaminowy sposób reakcji ze strony opozycji. Marszałek na sali plenarnej jest arbitrem i ma uprawnienia, z których może korzystać. W Parlamencie Europejskim także dochodzi do wykluczania posłów. Po raz pierwszy od 1989 r. zdarzyło się, by jakaś siła nie tylko okupowała mównicę, ale także zagrodziła drogę do fotela marszałka Sejmu. W tej sytuacji przeniesienie obrad do Sali Kolumnowej było konieczne.

Posłanka ruchu Kukiz 15 Agnieszka Ścigaj także oczekuje na refleksję, ale u obu stron sporu.- Polacy chcą spokoju, chcą byście pracowali i rozwiązywali ich sprawy, a nie wyszukiwali sobie wydumane problemy - oceniła posłanka.

Izabela Leszczyna nie zgodziła się z opinią posłanki Ścigaj, że obecna kłótnia w Sejmie jest o błahostki. - Została złamana konstytucja w momencie, gdy marszałek Kuchciński nie przestrzegał regulaminu. Wystarczy przegłosować budżet zgodnie z regulaminem Sejmu i z konstytucją - mówiła posłanka PO.

Łukasz Schreiber Po raz pierwszy od 1989 r. zdarzyło się, by jakaś siła nie tylko okupowała mównicę, ale także zagrodziła drogę do fotela marszałka Sejmu. W tej sytuacji przeniesienie obrad do Sali Kolumnowej było konieczne

W dalszej części "Debaty Jedynki" goście odnieśli się do złożonej w ubiegłym tygodniu przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego propozycji przywilejów dla sejmowej opozycji.

- Propozycja pakietu demokratycznego, polegającego m.in. na tym, by na co piąte posiedzenie Sejmu porządek obrad był ustalany przez opozycję, leży na stole - podkreślał poseł Schreiber. - Brytyjski model działania opozycji w parlamencie jest do przeniesienia na naszą polską scenę - dodał przedstawiciel PiS.

- Model brytyjski oparty jest na jednoosobowych okręgach wyborczych (JOW),  dlatego możliwe jest tam wybranie jednego lidera opozycji - zauważyła posłanka Ścigaj. Zaś w ocenie posłanki Leszczyny propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest niedorzeczna i ma na celu skłócenie opozycji.

Jak pakiet demokratyczny mógłby pozytywnie wpłynąć na prace w polskim parlamencie? Jakie zadania i prawa miałby lider opozycji? Dlaczego w 2010 roku PO nie wprowadziła pakietu demokratycznego? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Łukasz Schreiber (Prawo i Sprawiedliwość), Agnieszka Ścigaj (Kukiz 15), Izabela Leszczyna (Platforma Obywatelska)

Data emisji: 27.12.2016

Godzina emisji: 17.24

ab/ei

Czytaj także

Mariusz Błaszczak o wydarzeniach w Sejmie: to była próba przejęcia władzy

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 11:46
- To była próba (…) drugiej nocnej zmiany; tak jak w 1992 r. była taka próba przejęcia władzy - wtedy udana - przez tych, którzy nie mogli się pogodzić z wynikiem wyborów. Tak ja oceniam te wczorajsze wydarzenie, jako nielegalną próbę przejęcia władzy – powiedział w RMF FM szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy są szanse zakończenia protestu opozycji w Sejmie?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 18:18
Przeciwko czemu protestują posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej? Czy 11 stycznia obrady parlamentu odbędą się na Sali Plenarnej? - o proteście w Sejmie rozmawiali posłowie PiS, Kukiz15 i Nowoczesnej.
rozwiń zwiń