Jaki będzie świat z Donaldem Trumpem w Białym Domu?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 18:35
W chwili zaprzysięgania Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych eksperci dyskutowali o tym, jak zmienią się Stany Zjednoczone, czy i jak zmieni się świat i jak doszło do prezydentury Trumpa.
Audio
  • Co dla świata, Europy i Polski będzie znaczyć prezydentura Donalda Trumpa (Debata Jedynki)
Prof. Wojciech Bieńkowski, Philip Earl Steele i  Michał Baranowski
Prof. Wojciech Bieńkowski, Philip Earl Steele i Michał BaranowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Establishment zniszczył siebie przez poprawność polityczną, establishment zdradził lud, który jest słusznie wściekły za imigrację i za stagnację w sferze płac - stwierdził historyk i publicysta Philip Earl Steele. Dziwi się, że lud wybrał człowieka, który ich nie reprezentuje. - To jest szok. Udało się Trumpowi zamydlić im oczy. Przyszłość widzę czarno i jestem zaniepokojony sposobem, w jaki Trump się odnosi do UE i NATO. Chce się bratać z Putinem. Mówi, że wschodnia Ukraina jest częścią Rosji. A jeśli chodzi o gospodarcze stosunki Polska - USA, to patrząc na mały obrót handlowy między Polską a USA (mała Dania ma większy obrót, a porównywalna Hiszpania - 2,5 raz większy!) Polska mało się liczy i tym bardziej należy się bać - oceniał Steele.

Philip Earl Steele Nie ma nadziei na bratanie się prezydenta Dudy z Trumpem. Trump będzie chciał rozrabiać. Jest człowiekiem lubiącym niszczyć swoich wrogów, działa na pograniczu prawa. Gdyby Jacek Kurski był prezydentem Polski, to byłaby chemia między tymi panami.

Prof. Wojciech Bieńkowski komentując plany Donalda Trumpa wobec elit urzędniczych, wobec Chin i Europy stwierdził: "Odmienić Amerykę i uczynić ją wielką"  to był symboliczny zwrot. W ciągu pierwszych stu dni Trump zasygnalizuje rzeczy, które chce przeprowadzić szybko. Już za Reagana była mowa o zmniejszeniu gorsetu biurokracji wobec gospodarki, także kwestie podatkowe nie są nowe, Wiele zapowiadanych posunięć jest powtórką z "reaganowskich" lat 80. - objaśniał prof.Bieńkowski. Przywołując negocjacje USA - Japonia w latach 70. naukowiec udowadniał, że Stany Zjednoczone ze swoją potęgą finansową, "jak będą chciały to Chińczyków zmuszą do zmniejszenia kursu juana do dolara i innych walut. Chiny nie są w tak świetnej sytuacji gospodarczej jakby się zdawało" - oceniał Bieńkowski.

Michał Baranowski, komentując plan budowy strefy wolnego handlu między Europą a USA, stwierdził, że "patrzymy teraz na relacje euroatlantyckie z dużą dozą niepewności i mamy nadzieję, że pewne zapowiedzi Trumpa nie będą dotrzymane. Ostatni wywiad Trumpa mówiącego, że Ameryka nie ma interesu w tym, czy Unia Europejska jest zjednoczona, czy się rozpada, stawia znaki zapytania po stronie UE. Ameryka była zawsze kluczowa dla jedności Europy i dla naszego bezpieczeństwa - podsumowywał szef think thanku.

Czy będzie reforma NATO, jaka jest przyszłość amerykańskich sankcji wobec Rosji, jak pozycja Chin wpłynie na międzynarodowe układy handlowe, czy zapowiedzi Trumpa dot. zniesienia ograniczeń w wydobywaniu kopalin w USA wpłyną na stosunki z Rosją i na ceny ropy i gazu, o tym także rozmawiali goście Michała Rachonia. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Michał Baranowski (dyrektor German Marshall Fund w Polsce) , prof. Wojciech Bieńkowski (dyrektor Instytutu Gospodarski Amerykańskiej oraz Stosunków Transatlantyckich Uczelni Łazarskiego), Philip Earl Steele (historyk, publicysta)

Data emisji: 20.01.2017

Godzina emisji: 17.27

ab/kul

Czytaj także

Donald Trump złożył przysięgę. Jest nowy prezydent USA

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 18:45
Donald Trump został zaprzysiężony na stanowisko 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Uroczystości inauguracyjne trwały w Waszyngtonie od wczoraj. Dziś w planie były msza w kościele episkopalnym, wizyta w Białym Domu, ceremonia zaprzysiężenia na stopniach Kapitolu. Wieczorem wyruszy parada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będzie wyglądać prezydentura Trumpa? "Obudzi świat z letargu i zmusi do zmierzenia się z problemami"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 14:44
- Trump obudzi świat z letargu i zmusi polityków oraz opinię publiczną w kilku miejscach globu do realnego zmierzenia się z wieloma problemami, np. imigracją - przewiduje w rozmowie z PolskieRadio.pl Witold Sokała, wicedyrektor Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, ekspert fundacji Po.Int.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie Ameryka Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 14:58
Miał być częścią wyborczej egzotyki, amerykańskiej sceny politycznej. Miał być kandydatem niewybieralnym, a w końcu podwójnym agentem podrzuconym przez partię demokratyczną – republikanom tak, aby Hilary Clinton wygrała. W dniu zaprzysiężenia 45. prezydenta USA, o wyzwaniach jakie stoją przed Donaldem Trumpem, a także o trudnościach jakie do tej pory musiał pokonać na swoje drodze, opowiadał w audycji Świat w Południe - Michał Żakowski, który relacjonował dla Polskiego Radia 24 ostatnie wybory w USA.
rozwiń zwiń