Zbiór zastrzeżony IPN - spadek po służbach PRL

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 18:31
Zbiór zastrzeżony IPN rozpala emocje od dawna. Zawiera on dokumenty wytworzone przez aparat bezpieczeństwa PRL, dokumenty, które w poprzednich latach trafiły do niego ze względu na interes polskiego państwa. Dziś IPN w specjalnej aplikacji udostępnił wykaz tych materiałów. Co to znaczy? Czy jest to jakiś przełom?
Audio
  • Prof. Jan Żaryn, dr Krzysztof Gawkowski i mec Aleksander Pociej o tzw. zbiorze zastrzeżonym IPN (Debata Jedynki)
dr Krzysztof Gawkowski, prof. Jan Żaryn i mec. Aleksander Pociej
dr Krzysztof Gawkowski, prof. Jan Żaryn i mec. Aleksander Pociej Foto: Jacek Koncecki/PR

Senatorowie PiS, PO i SLD zastanawiali się, czy ujawnienie dokumentów ze zbioru zastrzeżonego pozwoli na zgodne z prawdą przedstawienie współczesnej historii.

Prof. Jan Żaryn stwierdził, że istnieje bardzo dużo znaków zapytania dotyczących nie tyle całego okresu PRL-u, ale szczególnie przełomu lat 80. i 90. - Wyłączone ze zbioru zastrzeżonego teczki personalne Departamentu I MSW sugerują po datach urodzenia, że dotyczą funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby bezpieczeństwa najwcześniej pod koniec lat 70. Oni przeszli suchą stopą do III Rzeczpospolitej i zapewne z tego powodu te materiały były utajnione. Pytanie: w jakiej mierze realizowali w 1989 czy 1990 roku cele nakreślone przez Kiszczaka i Jaruzelskiego, a w jakiej mierze cele nakreślone przez Tadeusza Mazowieckiego? - pytał historyk.

Mec. Aleksander Pociej uczulał, by teczki odczytywać w kontekście hisotrycznym i stwierdził, że dziś trudno skomentować czy to jest przełom, czy nie. - Dowiemy się tego za kilka miesięcy - mówił Pociej - Nie byłoby dla mnie zaskoczeniem, gdyby odkryli, że między "starą" a "nową władzą" jakieś rozmowy na temat przejścia funkcjonariuszy na drugą stronę się odbywały - dodał.

- Mam wrażenie, że znowu dochodzi do "wojny na teczki". Od wielu lat - wbrew temu, co wiele osób sądzi - SLD wnioskowało, by wszystkie akta, które są w IPN zostały przeniesione do Archiwum Akt Nowych, żeby tam miały pełną dostępność, żeby nie było zbioru zastrzeżonego, który budzi takie kontrowersje - oceniał dr Krzysztof Gawkowski.

Jan Żaryn To jest sygnał, że staramy się, by nastąpił przełom w zrozumieniu przez Polaków (...), na ile rzeczywiście byliśmy w latach 90. w demokratycznym państwie, a na ile w odziedziczonym i kontrolowanym przez służby komunistyczne 

Dlaczego w zbiorze zastrzeżonym znalazły się materiały o generale Czempińskim, jakie akta zostały zniszczone przez komunistów w Polsce, kto podejmuje decyzje o tym, czy dokument zostaje ujawniony czy pozostaje w zbiorze utajnionym. O tym także rozmawiali goście Marka Mądrzejewskiego.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Jan Żaryn (historyk, senator PiS), dr Krzysztof Gawkowski (prawnik, wykładowca, wiceprzewodniczący SLD), mec. Aleksander Pociej (senator PO)

Data emisji: 24.01.2017

Godzina emisji: 17.25

ab/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybuch stanu wojennego. "Wiedzieliśmy, że oni uderzą"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 00:55
- Okres stanu wojennego były czasem wielkiej euforii i nieprawdopodobnej solidarności międzyludzkiej przez małe „s” - opowiada działacz opozycji Adam Borowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbiór zastrzeżony IPN. Instytut podał datę publikacji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 21:12
23 stycznia IPN opublikuje informacje o aktach osobowych funkcjonariuszy SB oraz ich materiały operacyjne, które w 2016 r. zostały wyłączone z tzw. zbioru zastrzeżonego - podały poniedziałkowe "Wiadomości" TVP.
rozwiń zwiń