X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zbiór zastrzeżony IPN - spadek po służbach PRL

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 18:31
Zbiór zastrzeżony IPN rozpala emocje od dawna. Zawiera on dokumenty wytworzone przez aparat bezpieczeństwa PRL, dokumenty, które w poprzednich latach trafiły do niego ze względu na interes polskiego państwa. Dziś IPN w specjalnej aplikacji udostępnił wykaz tych materiałów. Co to znaczy? Czy jest to jakiś przełom?
Audio
  • Prof. Jan Żaryn, dr Krzysztof Gawkowski i mec Aleksander Pociej o tzw. zbiorze zastrzeżonym IPN (Debata Jedynki)
dr Krzysztof Gawkowski, prof. Jan Żaryn i mec. Aleksander Pociej
dr Krzysztof Gawkowski, prof. Jan Żaryn i mec. Aleksander Pociej Foto: Jacek Koncecki/PR

Senatorowie PiS, PO i SLD zastanawiali się, czy ujawnienie dokumentów ze zbioru zastrzeżonego pozwoli na zgodne z prawdą przedstawienie współczesnej historii.

Prof. Jan Żaryn stwierdził, że istnieje bardzo dużo znaków zapytania dotyczących nie tyle całego okresu PRL-u, ale szczególnie przełomu lat 80. i 90. - Wyłączone ze zbioru zastrzeżonego teczki personalne Departamentu I MSW sugerują po datach urodzenia, że dotyczą funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby bezpieczeństwa najwcześniej pod koniec lat 70. Oni przeszli suchą stopą do III Rzeczpospolitej i zapewne z tego powodu te materiały były utajnione. Pytanie: w jakiej mierze realizowali w 1989 czy 1990 roku cele nakreślone przez Kiszczaka i Jaruzelskiego, a w jakiej mierze cele nakreślone przez Tadeusza Mazowieckiego? - pytał historyk.

Mec. Aleksander Pociej uczulał, by teczki odczytywać w kontekście hisotrycznym i stwierdził, że dziś trudno skomentować czy to jest przełom, czy nie. - Dowiemy się tego za kilka miesięcy - mówił Pociej - Nie byłoby dla mnie zaskoczeniem, gdyby odkryli, że między "starą" a "nową władzą" jakieś rozmowy na temat przejścia funkcjonariuszy na drugą stronę się odbywały - dodał.

- Mam wrażenie, że znowu dochodzi do "wojny na teczki". Od wielu lat - wbrew temu, co wiele osób sądzi - SLD wnioskowało, by wszystkie akta, które są w IPN zostały przeniesione do Archiwum Akt Nowych, żeby tam miały pełną dostępność, żeby nie było zbioru zastrzeżonego, który budzi takie kontrowersje - oceniał dr Krzysztof Gawkowski.

Jan Żaryn To jest sygnał, że staramy się, by nastąpił przełom w zrozumieniu przez Polaków (...), na ile rzeczywiście byliśmy w latach 90. w demokratycznym państwie, a na ile w odziedziczonym i kontrolowanym przez służby komunistyczne 

Dlaczego w zbiorze zastrzeżonym znalazły się materiały o generale Czempińskim, jakie akta zostały zniszczone przez komunistów w Polsce, kto podejmuje decyzje o tym, czy dokument zostaje ujawniony czy pozostaje w zbiorze utajnionym. O tym także rozmawiali goście Marka Mądrzejewskiego.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Jan Żaryn (historyk, senator PiS), dr Krzysztof Gawkowski (prawnik, wykładowca, wiceprzewodniczący SLD), mec. Aleksander Pociej (senator PO)

Data emisji: 24.01.2017

Godzina emisji: 17.25

ab/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybuch stanu wojennego. "Wiedzieliśmy, że oni uderzą"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 00:55
- Okres stanu wojennego były czasem wielkiej euforii i nieprawdopodobnej solidarności międzyludzkiej przez małe „s” - opowiada działacz opozycji Adam Borowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbiór zastrzeżony IPN. Instytut podał datę publikacji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 21:12
23 stycznia IPN opublikuje informacje o aktach osobowych funkcjonariuszy SB oraz ich materiały operacyjne, które w 2016 r. zostały wyłączone z tzw. zbioru zastrzeżonego - podały poniedziałkowe "Wiadomości" TVP.
rozwiń zwiń