X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"O Auschwitz powinniśmy mówić językiem byłych więźniów"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 18:31
W przededniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu dyrektor Biura Badań Historycznych IPN oraz autorzy książki "Dobranoc Auschwitz" dyskutują o tym, kim byli Niemcy, którzy nadzorowali i mordowali więźniów KL Auschwitz i jak zmienia się narracja o niemieckiej winie za to ludobójstwo.
Audio
  • Jaka była, jak jest, jaka będzie pamięć historyczna o KL Auschwitz (Debata Jedynki)
Maciej Zdziarski, Aleksandra Wójcik i dr hab. Mirosław Szumiło
Maciej Zdziarski, Aleksandra Wójcik i dr hab. Mirosław Szumiło Foto: Wojciech Kusiński/PR

 - Nawet badania prowadzone przez niemieckich historyków pokazują, że to w większości byli zwykli Niemcy. Mieli rodziny, dzieci, nie pochodzili z patologicznych rodzin czy jakiegoś środowiska kryminalistów. Jak się po wojnie tłumaczyli, oni po prostu wykonywali rozkazy, więc - w ich mniemaniu - nie byli za Holocaust odpowiedzialni - wyjaśniał dr hab. Mirosław Szumiło.

Aleksandra Wójcik W myśleniu, jak opowiadać o Auschwitz, powinniśmy podążać za byłymi więźniami, których jest coraz mniej 

Maciej Zdziarski dodał, że "pierwsi więźniowie Auschwitz - kryminaliści - wykazywali się często znacznie większym humanizmem niż ci funkcjonariusze z dobrych rodzin". Zdziarski zwrócił uwagę na zmieniający się stosunek Niemców do obozów śmierci. - Dziś jesteśmy w środku międzynarodowej debaty historycznej, w której Niemcy próbują opowiedzieć historię Holocaustu inaczej: jesteśmy narodem filozofów, poetów, wielkich ludzi kultury, a to, co działo się w latach 1933 -1945, to naziści, hitlerowcy, to zupełnie inna odpowiedzialność. Ta narracja staje się w niemieckiej debacie czymś, z czym trzeba się mierzyć - zauważył Zdziarski.

- Był taki etap w historii Republiki Federalnej Niemiec, gdy starano się Niemców przekonać, że są winni. Na Holocaust kładziono duży nacisk. Pewne poczucie winy było wytwarzane np. przez system edukacji szkolnej. Zmiana nastąpiła po roku 2000, gdy zaczęły powstawać chociażby filmy pokazujące Niemców jako ofiary. Nastąpiło przebudowanie świadomości Niemców w takim kierunku, że oni już więcej nie chcą kajać się za zbrodnie swoich dziadków - ocenił dr Szumiło.

Aleksandra Wójcik, współautorka książki o KL Auschwitz, zwróciła uwagę na język, jakim mówimy o II wojnie światowej i obozach. - Bohaterowie naszej książki nigdy nie mówili, że skrzywdzili ich naziści czy hitlerowcy, ale Niemcy. W myśleniu, jak opowiadać o Auschwitz, powinniśmy podążać za byłymi więźniami, których jest coraz mniej - mocno podkreśliła.

Kim byli Józef Paczyński i Lidia Maksymowicz - dwoje z pięciu bohaterów książki Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego? Jak upadek komunizmu na przełomie lat 80. i 90. wpłynął na narrację o niemieckich obozach koncentracyjnych? Z czego wynika określenie "polskie obozy koncentracyjne" i jak z nim walczyć? O tym także dyskutowali goście Marka Mądrzejewskiego.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr hab. Mirosław Szumiło (dyrektor Biura Badań Historycznych IPN), Maciej Zdziarski i Aleksandra Wójcik (autorzy książki "Dobranoc Auschwitz")

Data emisji: 26.01.2017

Godzina emisji: 17.25

ab/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk: większość zwykłych Niemców wiedziała o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 07:31
Prof. Włodzimierz Borodziej z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że po wojnie Niemcy próbowali się tego wypierać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Apel Fundacji Shalom: zapal "Płomień Pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 17:30
"Ten gest to wyraz solidarności ze wszystkimi ofiarami zagłady. Pamiętajmy i okażmy szacunek ocalałym i ich rodzinom" - czytamy w apelu.
rozwiń zwiń