Polska węglem stoi? Fakty i mity o energii węglowej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 18:00
Czy w Polsce realne jest porzucenie energetyki opartej na węglu i czy jest nam to potrzebne? Nad tym zastanawiali się goście "Debaty Jedynki". 
Audio
  • Polska węglem stoi? Fakty i mity o energii węglowej (Debata Jedynki)
Od lewej:  Bartłomiej Derski i Dawid Salamądry oraz prowadzący Debatę Jedynki Witold Gadowski.  Grzegorz Tobiszowski uczestniczył w audycji z katowickiego studia Polskiego Radia
Od lewej: Bartłomiej Derski i Dawid Salamądry oraz prowadzący "Debatę Jedynki" Witold Gadowski. Grzegorz Tobiszowski uczestniczył w audycji z katowickiego studia Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Nie ulega wątpliwości, że polska energetyka w dużej mierze jest oparta o węgiel kamienny i brunatny. Nawet gdybyśmy chcieli, to nie jesteśmy w stanie w najbliższych latach tak zmienić polską energetykę, abyśmy z tego surowca nie musieli korzystać. To jest determinant - mówił wiceminister Grzegorz Tobiszowski, dodając, że nie tylko posiadamy ten surowiec, ale także umiemy go wydobywać i nim zarządzać, więc "po co z niego rezygnować". Gość "Debaty Jedynki" zwracał uwagę na coraz niższe koszty wydobycia węgla w Polsce, a także jego zmniejszającą się emisyjność, dzięki czemu udaje się odzyskać krajowy rynek węgla.  

Czy polski węgiel jest konkurencyjny? - Jeśli chodzi o ceny na rynku odbiorców średniego szczebla, czyli głównie odbiorców przemysłowych, to polski węgiel jest zdecydowanie konkurencyjny. Wystarczy spojrzeć, jak się kształtowały ceny w ostatnim czasie - mówi Dawid Salamądry. Jak zwraca uwagę, często ceny węgla importowanego do Polski są wyższe niż krajowego surowca, bo wpływają na nie światowe indeksy. Niestety, jak przyznaje gość Jedynki, gorzej sprawa wygląda, jeśli chodzi o parametry jakościowe. - Odbiorcy poszukują węgla z niską siarką, którego w Polsce jest mało - przypomina Dawid Salamądry. 

Bartłomiej Derski, odnosząc się do wypowiedzi ministra i odzyskiwania rynku węgla kamiennego w Polsce, zwrócił uwagę, że jedna z elektrociepłowni należacych do kontrolowanych przez Skarbu Państwa grup energetycznych chciała kupić rosyjski węgiel mniej zasiarczony, aby spełnić polskie normy emisyjne, i nie dostała na to zgody. - Jeśli w ten sposób wygląda odzyskiwanie rynku, to nie wiem, czy jest to odzyskiwanie dobre ze względów technologicznych i zdrowotnych - ocenił.

Czy węgiel jest obciążony w Polsce pewną mitologizacją? Czy Niemcy i Rosjanie są zainteresowani spadkiem wydobycia węgla w Polsce? Dlaczego sprowadzamy węgiel z Rosji? Czym jest "pakiet zimowy"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Grzegorz Tobiszowski (wiceminster energii odpowiedzialny za górnictwo), Dawid Salamądry (dyrektor Działu Analiz Rynku Węgla), Bartłomiej Derski (wydawca portalu wysokienapiecie.pl)

Data emisji: 13.02.2017 r.

Godzina emisji: 17.25

gs/jp

Czytaj także

Rząd wybuduje kolejne kopalnie? "To samobójstwo"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 18:55
Jaka przyszłość czeka oparta na węglu polska energetyka? - My planujemy budowę elektrowni opartych o węgiel - przyznał wiceminister Grzegorz Tobiszowski. - Cały świat odchodzi od węgla, my też będziemy musieli się z tym zmierzyć - odpowiadał Paweł Kobyliński z Nowoczesnej.
rozwiń zwiń