Relacje amerykańsko-rosyjskie z polskiej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 18:24
Donald Trump na wczorajszej konferencji prasowej mówił o bałaganie. Bałaganie na świecie, w kraju, w pracy, w bezpieczeństwie, w Korei, i o tym, że to on musi to wszystko posprzątać. Jak świat i jak Polska reagują na taką postawę prezydenta Trumpa?
Audio
  • Jak polityka Donalda Trumpa wpłynie na bezpieczeństwo i gospodarkę na świecie (Debat Jedynki)
Dr Małgorzata Bonikowska, dr Jerzy Targalski i dr Jacek Bartosiak
Dr Małgorzata Bonikowska, dr Jerzy Targalski i dr Jacek Bartosiak Foto: Wojciech Kusiński/PR

- Trochę tego bałaganu jest, ale jeszcze nie wiemy, czy na to receptą jest Donald Trump - oceniła dr Małgorzata Bonikowska. Podkreśliła, że "ktokolwiek jest prezydentem Stanów Zjednoczonych, ma ogromny wpływ na naszą rzeczywistość". - Z punktu widzenia Europy jest kilka wektorów (zarysował je w swym kontrowersyjnym liście Donald Tusk) pokazujących, że jesteśmy w kleszczach między nieprzewidywalną Ameryką Donalda Trumpa, Chinami, Rosją i międzynarodowym terroryzmem na Bliskim Wschodzie - stwierdziła dr Bonikowska.

dr Jacek Bartosiak Trump sygnalizuje bardzo ambitną politykę amerykańską polegająca na utrzymaniu hegemonii liberalnej, nota bene od jakiegoś czasu kwestionowanej. Zapowiadany izolacjonizm gospodarczy jest elementem odbudowywania siły USA

Dr Jerzy Targalski odniósł się do deklaracji USA żądającej od Rosji oddanie Krymu. - Z punktu widzenia propagandy to jest silne uderzenie w Rosję. Trump nie może uchodzić za mięczaka, bo jest przeciwieństwem Obamy. Teraz Ameryka ustala pozycję, z której rozpoczną się negocjacje. Ławrow spotkał się z Tillersonem, będzie spotkanie Putin-Trump - zapowiadał dr Targalski i dodał, że "Rosja jest przewidywalna. Zawsze dąży do odbudowy imperium i zniewolenia innych krajów".

 - Po tym jak Trump "mebluje swój gabinet", można wywnioskować, że jednak słucha swoich doradców, potrafi wybrać osobistości np. sekretarza obrony. USA są w zwrotnym momencie i prezydentura Trumpa jest nie tylko symbolem, ale i symptomem tej potencjalnej zmiany. Zobaczymy, czy Trump i ludzie, którzy za nim stoją, czują potrzebę reformy postępowania supermocarstwa i czy będą rzeczywiście próbowali to robić - zastanawiał się dr Jacek Bartosiak.  

Czy oddanie Krymu Ukrainie jest realne? Jakie są cele Rosji i jakie będą kolejne posunięcia Kremla? Czy propozycja Trumpa szerokiego eksportu amerykańskiej ropy z łupków wpłynie na globalny system handlowy i na sytuację na Bliskim Wschodzie? Jaka jest przyszłość sojuszu północnoatlantyckiego? O tym także dyskutowali goście Michała Rachonia.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: dr Jerzy Targalski (historyk, politolog), dr Jacek Bartosiak (politolog, Fundacja im. Pułaskiego), dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 17.02.2017

Godzina emisji: 17.27

ab/jp

Czytaj także

Jaki będzie świat z Donaldem Trumpem w Białym Domu?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 18:35
W chwili zaprzysięgania Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych eksperci dyskutowali o tym, jak zmienią się Stany Zjednoczone, czy i jak zmieni się świat i jak doszło do prezydentury Trumpa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Waszczykowski: można było oczekiwać deklaracji Donalda Trumpa o zwrocie Krymu Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 09:37
- Od miesięcy wielu analityków i komentatorów wieszczyło, że to będzie bardzo prorosyjska administracja. Okazuje się, że tak nie jest - mówi w "Sygnałach dnia" szef MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze spotkanie szefów dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 14:27
Po spotkaniu Rexa Tillersona i Siergieja Ławrowa w Bonn rosyjska prasa mówi jedynie o zapoznawczych rozmowach. Natomiast zachodnie agencje zawracają uwagę, że ton amerykańskiej administracji wobec Rosji się zmienił. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson podkreślał po rozmowie z Siergiejem Ławrowem, że chce współpracować z Rosją, ale musi ona wypełnić swoje zobowiązania wobec Ukrainy. O stosunkach amerykańsko-rosyjskich mówiła w audycji Świat w Południe Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń