Edukacja zawodowa. Jak się zmieni od września 2017 roku?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 18:50
O zmianach w edukacji zawodowej rozmawialiśmy z Jadwigą Paradą, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w MEN i jej zastępcą Piotrem Bartosiakiem. W "Debacie Jedynki" odpowiadali oni na pytania zadane przez słuchaczy Jedynki.  
Audio
  • Jak będzie wyglądało kształcenie zawodowe po reformie? (Debata Jedynki)
Jadwiga Parada, Piotr Bartosiak
Jadwiga Parada, Piotr BartosiakFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

debata_1200.jpg
Ekspertki MEN odpowiadają na pytania dotyczące reformy oświaty

Od pierwszego września zostanie wprowadzona branżowa szkoła pierwszego stopnia, a następnie drugiego stopnia. - Zasadnicze szkoły zawodowe zostaną przekształcone w szkoły branżowe pierwszego stopnia. To nowy typ szkoły reprezentujący nową jakość kształcenia. Nie chodzi tylko o zmianę nazwy, ale o to, co będzie się w tej szkole działo. Dotychczasowy system nie spełnił oczekiwań uczniów, rodziców, pracodawców, w związku z czym podjęliśmy działania, aby uatrakcyjnić szkolenie i dostosować je do potrzeb rynku pracy - mówi Jadwiga Parada. 

Szkoły mają być skoncentrowane na potrzebach pracodawców i rynku pracy. - Z wielu środowisk dostawaliśmy sygnały, że brak jest fachowców na rynku. Szkoły będą nastawione szczególnie na umiejętności praktyczne, będą ona oferowały także fundament edukacji zawodowej, który pozwoli absolwentowi szkoły branżowej drugiego stopnia przystąpienie do matury - dodaje Piotr Bartosiak. 

Czy we wrześniu 2017 znikną zawodówki? Jaki los czeka technika w ramach nowej reformy? Jakie możliwości dalszej edukacji będą mieli absolwenci szkół zawodowych pierwszego stopnia? Czy wciąż będą dostępne kwalifikacyjne kursy zawodowe? Jaka będzie oferta zawodów dla szkół specjalnych? Jak uczniowie szkół branżowych będą kształcili się w zakresie nabywania tzw. umiejętności miękkich? Jakie nowe zawody w kształceniu się pojawią po wrześniu w 2017 w ofercie szkół? Kto będzie nauczał w nowych szkołach? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.   

Szczegółowe informacje o ustawie Prawo oświatowe zamieszczone są na stronie internetowej MEN. 

***

Tytuł audycji:  "Debata Jedynki"

Prowadzi: Karolina Rożej

Goście: Jadwiga Parada (dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w MEN), Piotr Bartosiak (zastępca dyrektora Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w MEN)

Data emisji: 23.02.2017

Godzina emisji: 17.11

gs/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Zalewska: wszystkie podręczniki będą darmowe

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 12:57
- Podręczniki będą darmowe od klasy I do ostatniej przekształconego gimnazjum - zapewniła minister edukacji narodowej.
rozwiń zwiń