Między Macronem a Le Pen. Dokąd zmierza Francja?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 18:24
Za trzy dni Francuzi zdecydują, która wizja przyszłości kraju jest im bliższa - ta lansowana przez Emmanuela Marcona czy Marine Le Pen. Oboje kandydatów różni praktycznie wszystko, łączy - zdaniem wielu komentatorów - niedorastanie do rangi urzędu, o jaki się ubiegają.
Audio
  • Między Macronem a Le Pen. Dokąd zmierza Francja? (Debata Jedynki)
Debata Le Pen - Macron
Debata Le Pen - MacronFoto: EPA/ERIC FEFERBERG

Prowadzący bezsilni wobec kłócących się polityków, Le Pen nazywająca konkurenta kandydatem dzikiej globalizacji i zwolennikiem społecznej brutalności oraz Macron określający ją "prawdziwą dziedziczką nie tylko nazwiska, ale i 40 lat skrajnej prawicy" - tak wyglądała przedwyborcza debata we Francji. Jak postawy obojga kandydatów oceniają goście Jedynkowej audycji?

- Tych inwektyw i cytatów na pewno jeszcze będziemy mogli dorzucać, natomiast myślę, że dyskusja była bardzo ciekawa. Trzeba to podkreślić, że po raz pierwszy kandydatka Frontu Narodowego miała szansę pokazać się w debacie. Przypomnijmy, że jej ojciec, Jean-Marie Le Pen, przeszedł do drugiej tury, ale Jacques Chirac odmówił debatowania z nim - mówi prof. Małgorzata Molęda-Zdziech. - Myślę, że Marine Le Pen tylko ugruntowała swój obraz. Nie jestem pewna, czy wpadki nie były zaplanowane. Sądzę, że ta kandydatka myśli już o czerwcowych wyborach do Zgromadzenia Narodowego - dodaje.

Dr Łukasz Jurczyszyn zauważa natomiast, że gdyby nie afery, największe szanse na wygraną w tych wyborach miał kandydat Republikanów, czyli Francois Fillon. - Macronowi przydało się odpadnięcie kandydata centro-prawicowego. Republikanie wciąż mają duże szanse na dobry wynik w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Według badań większość Francuzów ma obecnie poglądy prawicowe czy centrowe - zaznacza.

Andrzej Bilik mówi natomiast wprost: - Pani Le Pen - przepraszam, proszę nie powtarzać Francuzom - jest idiotką. To bardzo prymitywna kobieta, słabiuteńka intelektualnie, mówi, że jest adwokatką - tak, była adwokatką trzeciej kategorii, bo tatuś sfinansował jej studia prawnicze. Także moim zdaniem zwycięstwo Macrona jest przesądzone, chyba że będzie bardzo niska frekwencja - ocenia.

Dlaczego Andrzej Bilik spodziewał się, że Macron skrytykuje Polskę w związku z przenosinami do naszego kraju zakładów produkcyjnych Whirlpool? Czy nowy prezydent Francji - ktokolwiek nim zostanie - obniży prestiż urzędu? Kto uważa, że francuska prawica jest najgłupszą prawicą świata? Jakie sprzeczności można znaleźć w wypowiedziach Macrona? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Andrzej Bilik (dyplomata, dziennikarz, w latach 80. ambasador RP w Algierii, w latach 90. korespondent radia i telewizji w Paryżu), prof. Małgorzata Molęda-Zdziech (Instytut Studiów Międzynarodowych SGH, wiceprezes międzynarodowej organizacji pozarządowej Europa), dr Łukasz Jurczyszyn (analityk ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i Francji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 4.05.2017

Godzina emisji: 17.24

mg/m

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory we Francji. Zamach wpłynie na wynik I tury?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 15:08
We Francji koniec kampanii, cisza wyborcza i ostatnie odliczanie przed głosowaniem. Wszystko to odbywa się jednak w cieniu czwartkowego ataku terrorystycznego w Paryżu, w wyniku którego zginął policjant.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Marine Le Pen powtórzy sukces Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 18:40
Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji wpisują się w ogólnoświatowe trendy poparcia dla ugrupowań populistycznych i sprzeciwu wobec dotychczasowych elit. Czy wyznająca skrajnie prawicowe poglądy Marine Le Pen ma realne szanse na zwycięstwo?
rozwiń zwiń