Jakie powinno być miejsce Polski w Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 17:00
Punktem wyjścia dla "Debaty Jedynki" było przyznanie przez "Gazetę Wyborczą" tytułu Człowieka Roku Fransowi Timmermansowi, wiceprzewodniczącemu Komisji Europejskiej.
Audio
  • Polska w Unii Europejskiej - co nas czeka? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Grand Warszawa

Fakt ten krytykuje część publicystów i polityków, którzy przypominają negatywne wypowiedzi Timmermansa na temat polskiego rządu i zarzucają mu przenoszenie sporu o Trybunał Konstytucyjny na arenę międzynarodową.

- Frans Timmermans doskonale wie, że Polska jest twardym orzechem do zgryzienia dla UE. Straszenie nas, nagabywanie, pouczanie, co jest dobre, a co złe, budzi u mnie bardzo skrajne emocje , powiedziałbym graniczne. Jeżeli UE nie załapie, że nie posiada wszelkiej mądrości, to może dojść do podziału na starą, zmurszałą Unię oraz Europę, która się dynamicznie rozwija i może okazać się bardziej atrakcyjna - mówił Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15.

Poseł Marcin Święcicki (PO) stwierdził z kolei, że bardzo cieszy się z przyznania nagrody Fransowi Timmermansowi. - Jest to wielki przyjaciel Polski, chciałem przypomnieć, że jego miasteczko zostało wyzwolone przez polskich żołnierzy, mieszkali oni w jego domu. Timmermans zabiegał o to, żeby upamiętnić w Holandii rolę Polaków w wyzwalaniu kolejnych miast. Dostał za to ordery od prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego - podkreślał. - Zależy mu na tym, żeby Polska była wzorem demokratycznych przemian, niezależności sądownictwa, przestrzegania konstytucji - dodał.

Z tą opinią nie zgodziła się posłanka Małgorzata Gosiewska (PiS), która stwierdziła, że jeśli Timmermans jest czyimś przyjacielem, to "tylko części naszego kraju skupionej wokół "Gazety Wyborczej" i Platformy Obywatelskiej". - Przede wszystkim jest twarzą walki o relokację imigrantów, czyli zajmuje się sprawą, która nie będzie miała akceptacji polskiego rządu, chce zmusić nas do działań niekorzystnych dla polskiego społeczeństwa i sprzecznych z opinią publiczną - zauważyła.

Uczestnicy debaty rozmawiali także o kwestii przyjmowania przez Polskę uchodźców.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Marek Jakubiak (Kukiz'15), Małgorzata Gosiewska (PiS), Marcin Święcicki (PO)

Data emisji: 22.05.2017

Godzina emisji:  17.26

mg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Międzynarodowa radiowej Jedynki: "Niemcy - czas zmian"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 10:36
Dziś o godzinie 18.00 radiowa Jedynka zaprasza do wysłuchania debaty, której tematem będzie obecna sytuacja w Niemczech oraz relacje polsko-niemieckie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja - mocarstwo czy cień dawnej potęgi?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 19:30
Rozdarta problemami społecznymi i ekonomicznymi, a z drugiej strony - wciąż silna militarnie. W dniu święta narodowego Republiki Francuskiej dyskutujemy na temat siły i znaczenia tego państwa.
rozwiń zwiń