Amber Gold. Układ z rządem i rosyjska mafia?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 20:00
Schemat piramidy finansowej znany jest od lat 20. ubiegłego wieku, od dawna wiadomo też, że na tym procederze zyskują nieliczni, a traci bardzo wielu. Jak to możliwe, że tak dużo osób uwierzyło twórcom Amber Gold i powierzyło im - a w konsekwencji straciło - oszczędności całego życia?
Audio
  • Kto tak naprawdę stał za powstaniem Amber Gold? (Debata Jedynki)
Przedsiębiorstwo Amber Gold oszukało 19 tys. osób
Przedsiębiorstwo Amber Gold oszukało 19 tys. osóbFoto: Shutterstock.com/Sergey Nivens

Amber Gold był o tyle nietypową piramidą finansową, że w tle pojawiły się osoby związane ze światem polityki, doszło też do przekierowania środków do linii lotniczych.

- Uważam, że ta piramida powstała po to, żeby sfinansować OLT Express, a te linie były z kolei elementem gry, "dealu" z ówcześnie rządzącymi - mówi dziennikarz śledczy, a od niedawna wicedyrektor Trójki Wojciech Surmacz. - Ten "deal" polegał na tym, że jako państwo mieliśmy na czas Euro 2012 świetnie funkcjonującą linię lotniczą, która zakrywała obraz porażki w kwestii budowy autostrad. W zamian za to grupa, która zorganizowała Amber Gold, miała otwarty kanał między Hamburgiem a Kaliningradem przez Gdańsk i tam podobno latały bardzo różne rzeczy, a we wszystko była zaangażowana nie tylko mafia gdańska, ale też hamburska i kaliningradzka - przekonuje.

Dr Waldemar Kozioł dodaje natomiast, że piramidy finansowe są idealnym sposobem na pranie brudnych pieniędzy: - Normalnymi metodami organizacje przestępcze są w stanie uzyskać 40-60 centów od jednego pranego dolara. Reszta to koszty, bo trzeba założyć firmy i prowadzić działalność quasi-oficjalną. W przypadku piramid finansowych można wyprowadzić ponad dolara od jednego dolara zainwestowanego - wyjaśnia.

Z audycji dowiecie się też o najsłynniejszych piramidach finansowych świata. Jedna z nich doprowadziła nie tylko do bankructwa wielu osób, ale także do upadku rządu i rozruchów, które pochłonęły ponad trzy tysiące ofiar śmiertelnych.

A jak uczestnicy debaty oceniają pracę komisji śledczej ds. Amber Gold? Jakich pytań - ich zdaniem - jak dotąd zabrakło podczas przesłuchań? Gdzie znajduje się tajemnicza lista ojców założycieli gdańskiej piramidy? Wreszcie - dokąd popłynęły pieniądze od osób, które ulokowały w Amber Gold swoje oszczędności? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: dr Waldemar Kozioł (ekonomista, Uniwersytet Warszawski), Wojciech Surmacz (wieloletni dziennikarz śledczy i ekonomiczny, wicedyrektor Trójki)

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 17.26

mg/mc

Czytaj także

Konfiskata rozszerzona zaakceptowana przez rząd. Patryk Jaki: to oznacza koniec bezkarności

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 09:01
- To koniec bezkarności dla tych wszystkich cwaniaków, którzy prowadzili działalność przestępczą, ale ukrywali swój majątek - powiedział w radiowej Jedynce wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera Amber Gold. Kloskowski: zatrudnienie Michała Tuska było samodzielną decyzją

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 16:47
Zatrudnienie Michała Tuska w Porcie Lotniczym w Gdańsku to była moja indywidualna decyzja, z nikim o tym nie rozmawiałem i nie musiałem rozmawiać - mówił we wtorek przed komisją śledczą ds. Amber Gold Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego w Gdańsku.
rozwiń zwiń