Zmiany w sądownictwie. Nowe przepisy jeszcze przed wakacjami?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 17:19
Jeszcze w tym tygodniu Sejm może przyjąć dwa projekty nowelizacji ustaw o KRS oraz o ustroju sadów powszechnych. O sprawie dyskutowali w radiowej Jedynce politycy PiS, Kukiz’15 i PO.  
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 3drenderings / Shutterstock.com

- Sejmowa Komisja Sprawiedliwości przygotowała stosowne sprawozdania. Obydwa projekty są gotowe do trzeciego czytania, jednak czy zostaną włączone do porządku obrad zdecyduje marszałek i większość sejmowa – wyjaśnia poseł PiS Stanisław Piotrowicz.  

Proponowane przez rząd zmiany wywołują wiele kontrowersji. – Przeciwnicy jakichkolwiek reform uważają, że dobrze jest tak, jak było, a zatem nie dopuszczają jakichkolwiek reform i są głusi na oczekiwania obywateli – podkreśla polityk Prawa i Sprawiedliwości.

- Obawiam się, że Krajowa Rada Sądownictwa stanie się pewnego rodzaju fikcją – odpowiada poseł PO Wojciech Wilk. Być może społeczeństwo oczekuje pewnych zmian w wymiarze sprawiedliwości, ale głównie chce przyśpieszenia postępowań przed sądami, natomiast to co się dzieje, to nie są reformy, a raczej działania które mają zdominować władzę sądowniczą poprzez władzę ustawodawczą, poprzez władzę polityczną – dodaje polityk opozycji.

Jerzy Jachnik, poseł Kukiz’15 podkreśla, że jego ugrupowanie widzi sprawę inaczej. - Przede wszystkim chcemy oddać wymiar sprawiedliwości pod kontrolę obywateli – mówi polityk. Gość Jedynki uważa, że wprowadzane nowe przepisy stworzą "nową dróżkę i zamienią jednych sędziów platformersko-lewicowych na sędziów pisowskich i dzięki temu wszystko będzie dobrze". To jest mało – twierdzi Jachnik.  

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Stanisław Piotrowicz (poseł PiS), Jerzy Jachnik (Klub Poselski Kukiz'15), Wojciech Wilk (poseł PO)

Data emisji: 5.07.2017

Godzina emisji: 17.24

zi 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Gowin: trzeba przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 07:59
- Zawsze lepiej rozmawiać niż wojować, ale nastroje środowiska prawniczego nie wskazują na nadmierną wolę dialogu - mówił w "Sygnałach dnia" wicepremier Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń