Znaczenie wizyty Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 19:06
Na placu Krasińskich w Warszawie prezydent USA wygłosił przemówienie, które odbiło się echem na całym świecie. Jakie jest jego znaczenie i dla Polski, i dla Europy oraz Stanów Zjednoczonych?
Audio
  • Dyskusja o znaczeniu wizyty i przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa (Debata Jedynki)
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump 6 lipca podczas przemówienia na placu Krasińskich w Warszawie
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump 6 lipca podczas przemówienia na placu Krasińskich w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski zwraca uwagę, że przemówienie nie  było improwizowane. - Prezydent był bardzo dobrze przygotowany do tej wizyty, pewnie włożył w to wiele pracy i chwała mu za to. Uważam, że przemówienie było świetne pod wieloma względami - ocenia gość Jedynki. Podkreśla, że miało część historyczną, która miała walor emocjonalny dla słuchaczy w Polsce i edukacyjny dla cudzoziemców.

debata 2017-07-07 1200x660.jpg
Roman Rewald (L) Krzysztof Renik (C), Marek Mądrzejewski (P) Fot.. Wojciech Kusiński/PR

Również mecenas Roman Rewald uważa, że prezydent Donald Trump wygłosił dobre przemówienie. - Wszystko co dobrego mówi amerykański prezydent o narodzie polskim jest dla narodu polskiego cenne - zauważa. Jego zdaniem, lepiej by było, gdyby prezydent bardziej nawiązywał do współczesności, a nie do historii, bo największym zwycięstwem od czasu wojny w 1920 roku była transformacja. Podkreśla, że przekaz historyczny nie dotarł do zagranicznych mediów, bo historia nie jest interesująca dla współczesnych mediów.  - To, że Polacy byli ofiarami rożnych napadów przestało być sensacyjne, a poza tym Amerykanom nie trafia do przekonania taka legenda klęski - wyjaśnia.

Jak uczestnicy debaty oceniają inne elementy przemówienia? Posłuchaj całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzili: Marek Mądrzejewski i Krzysztof Renik

Goście: mecenas Roman Rewald (Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, członek Rady Dyrektorów, a w latach 2004-2010 jej przewodniczący), dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, nauczyciel akademicki, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP Andrzeju Dudzie)

Data emisji: 7.07.2017

Godzina emisji: 17.24

ag/bch
 Czytaj także

Komentarze po wizycie Donalda Trumpa w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 20:35
Prezydent USA Donald Trump po wizycie w Polsce odleciał do Hamburga, gdzie weźmie udział w szczycie G 20. A komentatorzy wracają do jego wystąpienia na placu Krasińskich w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump w Polsce. Beata Szydło: to pierwszy krok w relacjach z USA

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 07:52
- Wizyta Donalda Trumpa potwierdziła, że Polska jest ważnym krajem, który prezydent Stanów Zjednoczonych wybrał jako pierwszy do odwiedzenia w tej części naszego kontynentu - mówi w "Sygnałach dnia" premier. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: wizyta Trumpa podkreśla miejsce i rolę Polski w Europie i świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 13:12
- Polskę i USA łączy wspólny interes geopolityczny, gospodarczy i militarny. To nie jest tak, że Polska jest kimś, kto ma wyciągniętą rękę, a kto jest w istocie traktowany jako narzędzie - stwierdził w radiowej Jedynce Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń