Puszczę Białowieską stworzył człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 20:08
Komisja Europejska kieruje sprawę wycinki w Puszczy Białowieskiej do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Komisji nie podobają się decyzje polskiego rządu. Decyzje te budzą również kontrowersje wśród specjalistów i polityków.
Audio
  • Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej. Argumenty za i przeciw (Debata Jedynki)
Puszcza Białowieska. Zdjęcie ilustracyjne
Puszcza Białowieska. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nemo5576/GFDL/CC-BY-SA-3.0/CC BY-SA 2.5-2.0-1.0/Wikimedia Commons

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek twierdzi, że polskie władze z zadowoleniem przyjmują fakt skierowania przez Komisję Europejską wniosku przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości. Przekonuje, że w 2014 roku nie dopuszczono leśników do ratowania puszczy, co zaowocowało rozszerzeniem się plagi kornika. - My uważamy, że do puszczy trzeba podejść z wielką odpowiedzialnością - mówi.

Platforma Obywatelska podchodzi krytycznie do działań Ministerstwa Środowiska. - Nie respektujemy regulacji, które sami przyjęliśmy, do których sami się zobowiązaliśmy - mówi posłanka Gabriela Lenartowicz. Zwraca uwagę, że rząd polski nie przyjął oferty rozmów z Komisją Europejską w sprawie puszczy.

Jarosław Sachejko z Kukiz'15 przypomina, że przynajmniej od XVI wieku człowiek prowadził na terenie puszczy działalność gospodarczą, więc trudno mówić, że to dziewiczy las. Podkreśla też, że na terenie puszczy żyją ludzie, którzy zorganizowali protest, bo nie mogą palić drewnem, gdyż tego drewna nie ma. Wskazuje, że w puszczy zostało zniszczonych ok. 400 tysięcy drzew. - To jest totalne marnotrawstwo ekonomiczne - mówi.

Posłuchaj całej debaty o Puszczy Białowieskiej.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Gabriela Lenartowicz (posłanka PO), Jarosław Sachejko (poseł Kukiz’15), Sławomir Mazurek (podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska)

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 17.27

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Puszcza Białowieska, czy to wyłącznie dziedzictwo przyrodnicze?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 19:04
Minister środowiska Jan Szyszko twierdzi, że wpisanie Puszczy Białowieskiej na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO odbyło się niezgodnie z prawem i bez konsultacji z lokalną społecznością. Zapowiedział, że władze polskie będą starały się, aby Puszcza została wpisana na listę dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, co umożliwia tam prowadzenie gospodarki leśnej. Przekonuje, że ludzie w Puszczy byli od dawna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest decyzja UNESCO w sprawie Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 19:44
Do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej wezwał w środę polskie władze Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polska i Białoruś mają także przyjąć misję ekspertów i przygotować do grudnia 2018 r. raport o stanie zachowania puszczy.
rozwiń zwiń