Prezydent zamieszał w reformie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 19:40
We wtorek Sejm przystąpił do czytania ustawy o Sądzie Najwyższym. Pierwotnie ten punkt miał wejść do porządku obrad w środę, ale marszałek przyspieszył procedowanie nad projektem ustawy. Nieoczekiwanie prezydent Andrzej Duda zagroził wetem.
Audio
  • Po wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy, który zagroził wetem do ustawy o Sądzie Najwyższym (dabata Jedynki)
Prezydent Andrzej Duda wygłasza oświadczenie dotyczące projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie
Prezydent Andrzej Duda wygłasza oświadczenie dotyczące projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, którego pierwsze czytanie odbyło się w SejmieFoto: PAP/Jacek Turczyk

Poseł sprawozdawca Andrzej Matusewicz (PiS) przekonywał, że ustawa jest niezbędna do przeprowadzenia reformy sądownictwa. Pierwsza Prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf zwracała uwagę, że nie ma podstaw do likwidacji Sądu Najwyższego, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski wskazywał na niezgodności proponowanych rozwiązań z konstytucją i o ograniczaniu uprawnień prezydenta, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podkreślał, że ustawa obniży standardy prawne, a minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro wskazywał, że nie słyszał o orzeczeniach Sądu Najwyższego w sprawie obniżenia standardów etycznych w sądownictwie.

Agaton Koziński przyznaje, że reforma sądownictwa jest potrzebna. - Mam tylko zastrzeżenia do sposobu, w jaki Prawo i Sprawiedliwość ją przeprowadza i do zapisów ustawowych, zwłaszcza tego, co dotyczy Sądu Najwyższego - mówi publicysta.

Jacek Karnowski wskazuje, że rozwiązania w Europie bywają bardzo różne. - To nie jest tak, że mamy demokrację tylko wówczas, jak mamy sądownictwo oddane we władzę sędziów - mówi dziennikarz.

Adam Ostolski przyznaje, że czekał na reformę sądownictwa, ale jak PiS zrobił swoją, to jest zdruzgotany. - To nie tylko nie jest taka reforma, jaka jest potrzebna, ale to są zmiany, które w pewnych przypadkach pogłębią patologię wymiaru sprawiedliwości - mówi komentator. I daje konkretne przykłady. W proponowanych rozwiązaniach nie widzi też reformy, która odpowiada na zapotrzebowanie społeczne.

W trakcie radiowej debaty prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie i poinformował, że zgłosił do marszałka Sejmu projekt ustawy przewidujący, że członków KRS będzie się wybierało większością 3/5 głosów. Jeśli Sejm nie zajmie się tym projektem, to prezydent nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym.

Jak do tego oświadczenia odnieśli się uczestnicy debaty? Posłuchaj całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Adam Ostolski ("Krytyka polityczna"), Agaton Koziński ("Polska the Times"), Jacek Karnowski (tygodnik "W sieci")

Data emisji: 18.07.2017

Godzina emisji: 17.27

ag/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Apel: Kukiz'15 ma własne pomysły dotyczące reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 09:26
- Całe sądownictwo musi ulec reformie i musi być kontrolowane. Jedyną grupą, która może to robić są obywatele - mówił w "Sygnałach dnia" Piotr Apel (Kukiz'15).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Zgorzelski: anginy nie leczy się przez amputację nóg

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 09:14
- Diagnoza, jeśli chodzi o to, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna, w moim przekonaniu jest postawiona bardzo słusznie – mówił w "Sygnałach dnia" Piotr Zgorzelski, poseł PSL. - Jest jednak jedno "ale" - dodał polityk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie podpiszę ustawy o SN, jeśli mój projekt o KRS nie zostanie uchwalony"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 18:59
Prezydent Andrzej Duda oświadczył we wtorek, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Proponuje, by członków KRS Sejm wybierał większością trzech piątych głosów. Prezydent zaznaczył, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli Sejm nie uchwali jego poprawki o KRS. O oświadczeniu prezydenta i reformie sądownictwa dyskutowali w Debacie Dnia Anita Gargas (Magazyn Śledczy TVP) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska). Zmiany w sądownictwie komentował też radca prawny Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń