X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gospodarka. Przed nami eldorado czy koniec prosperity?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 18:50
Bezrobocie w Polsce spada, a płace rosną. W pierwszym półroczu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło prawie 4434 zł brutto. Nasza gospodarka w I kwartale tego roku rozwijała się w tempie 4 proc.
Audio
  • Gospodarka. Przed nami eldorado czy koniec prosperity? (Debata/Jedynka)
Co czeka polską gospodarkę?
Co czeka polską gospodarkę?Foto: Shutterstock.com/jijomathaidesigners

Czy zbliżamy się do gospodarczego eldorado czy do granicy prosperity? Czy czeka poważny wzrost cen?

- Pamiętajmy, że nie wszystkie statystyki wyglądają tak różowo. Co niepokojące, w I kwartale mieliśmy najniższą stopę inwestycji od kiedy GUS zbiera takie dane. Ruszyła konsumpcja, ludzie kupują więcej, ale firmy nie inwestują. Dla ministra gospodarki w krótkim okresie jest to bardzo dobre, bo VAT płacą prywatni konsumenci, a nie firmy. Ale w długim okresie to, ile będą wynosiły płace, jak będziemy się rozwijać, będzie zależało od liczby fabryk i maszyn, czyli od inwestycji - zauważa dr Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, twierdzi, że w tym momencie firmy potrzebują zachęty do inwestowania i podnoszenia płac. - Byłoby nią obniżenie kosztów prowadzenia działalności i mniejsze przymuszanie. Przedsiębiorcy mają naturalną zdolność do podejmowania ryzyka nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach, ale lubią jasne reguły gry. To, co najbardziej ich boli, to koszt biurokracji i podatków. Obecny rząd ma ogromną szansę na śmiałe reformy. Jeśli jest nadwyżka budżetowa, można je przeprowadzić - argumentuje.

Dr hab. Dominik Gajewski (Szkoła Główna Handlowa) zauważa natomiast, że z dobrych wskaźników trzeba się cieszyć i podkreśla, że wpisują się one w tendencję europejską, a nawet światową. - W większości państw wyczuwa się wzrost gospodarczy - mówi. - Warto jednak skonsumować ten efekt nadwyżki budżetowej, przygotowując się na ewentualne gorsze lata - zaznacza.

Jakie poważne wydatki będzie musiało ponieść polskie państwo w przyszłym roku? Jak na budżet wpływa realizacja socjalnych obietnic wyborczych PiS? Które rządy na świecie są najlepsze w oszczędzaniu pieniędzy? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: dr hab. Dominik Gajewski (Szkoła Główna Handlowa), Mariusz Pawlak (główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców) i dr Aleksander Łaszek (Forum Obywatelskiego Rozwoju)

Data emisji: 28.07.2017

Godzina emisji: 17.26

mg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa to jest silnik polskiej gospodarki"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 13:10
- Jest wiele czynników, które nam dzisiaj przeszkadzają w prowadzeniu działalności gospodarczej - przyznał w radiowej Jedynce główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Mariusz Pawlak.
rozwiń zwiń