Gospodarka. Przed nami eldorado czy koniec prosperity?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 18:50
Bezrobocie w Polsce spada, a płace rosną. W pierwszym półroczu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło prawie 4434 zł brutto. Nasza gospodarka w I kwartale tego roku rozwijała się w tempie 4 proc.
Audio
  • Gospodarka. Przed nami eldorado czy koniec prosperity? (Debata/Jedynka)
Co czeka polską gospodarkę?
Co czeka polską gospodarkę?Foto: Shutterstock.com/jijomathaidesigners

Czy zbliżamy się do gospodarczego eldorado czy do granicy prosperity? Czy czeka poważny wzrost cen?

- Pamiętajmy, że nie wszystkie statystyki wyglądają tak różowo. Co niepokojące, w I kwartale mieliśmy najniższą stopę inwestycji od kiedy GUS zbiera takie dane. Ruszyła konsumpcja, ludzie kupują więcej, ale firmy nie inwestują. Dla ministra gospodarki w krótkim okresie jest to bardzo dobre, bo VAT płacą prywatni konsumenci, a nie firmy. Ale w długim okresie to, ile będą wynosiły płace, jak będziemy się rozwijać, będzie zależało od liczby fabryk i maszyn, czyli od inwestycji - zauważa dr Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, twierdzi, że w tym momencie firmy potrzebują zachęty do inwestowania i podnoszenia płac. - Byłoby nią obniżenie kosztów prowadzenia działalności i mniejsze przymuszanie. Przedsiębiorcy mają naturalną zdolność do podejmowania ryzyka nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach, ale lubią jasne reguły gry. To, co najbardziej ich boli, to koszt biurokracji i podatków. Obecny rząd ma ogromną szansę na śmiałe reformy. Jeśli jest nadwyżka budżetowa, można je przeprowadzić - argumentuje.

Dr hab. Dominik Gajewski (Szkoła Główna Handlowa) zauważa natomiast, że z dobrych wskaźników trzeba się cieszyć i podkreśla, że wpisują się one w tendencję europejską, a nawet światową. - W większości państw wyczuwa się wzrost gospodarczy - mówi. - Warto jednak skonsumować ten efekt nadwyżki budżetowej, przygotowując się na ewentualne gorsze lata - zaznacza.

Jakie poważne wydatki będzie musiało ponieść polskie państwo w przyszłym roku? Jak na budżet wpływa realizacja socjalnych obietnic wyborczych PiS? Które rządy na świecie są najlepsze w oszczędzaniu pieniędzy? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: dr hab. Dominik Gajewski (Szkoła Główna Handlowa), Mariusz Pawlak (główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców) i dr Aleksander Łaszek (Forum Obywatelskiego Rozwoju)

Data emisji: 28.07.2017

Godzina emisji: 17.26

mg/mc

Czytaj także

"Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa to jest silnik polskiej gospodarki"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 13:10
- Jest wiele czynników, które nam dzisiaj przeszkadzają w prowadzeniu działalności gospodarczej - przyznał w radiowej Jedynce główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Mariusz Pawlak.
rozwiń zwiń