Kontrowersje wokół finansowania organizacji pozarządowych

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 20:46
Tematem audycji była Fundacja Otwarty Dialog, której źródła finansowania budzą w ostatnim czasie wiele kontrowersji.
Audio
  • Dorota Kania, Jarosław Guzy i Jakub Dymek o Fundacji Otwarty Dialog (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Montri Thipsorn/Shutterstock.com

O Fundacji Otwarty Dialog zrobiło sie głośno po tym, jak szef rady fundacji Bartosz Kramek opublikował na Facebooku 16-punktowy program doprowadzenia do Majdanu w Warszawie.

Jak podkreśla ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, jeszcze zanim pojawił się wpis Kramka, Fundacja Otwarty Dialog była wiązana z osobą kazachskiego multimiliardera Muchtara Abliazowa. - Miała ona być jego rzecznikiem, wsparciem w rozmaitych działaniach. Aktywność fundacji rzeczywiście była duża. Tak było np. okresie Majdanu na Ukrainie. Ostatnio pojawiła się również w Polsce i paradoksalnie uaktywniła się w przypadku czegoś, co nazywane jest Ciamajdanem, czyli nieudaną kopią Majdanu - mówi gość radiowej Jedynki.

Fundacją Otwarty Dialog postanowiła zająć Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Jeżeli fundacja budzi dziś tak olbrzymie kontrowersje i jest oskarżana o realizowanie w Polsce jakiś podejrzanych interesów, to należałoby zapytać, dlaczego w przeszłości na jej spotkaniach gościła minister Anna Fotyga, a debaty fundacji prowadziła redaktor Agnieszka Romaszewska-Guzy - zauważa z kolei Jakub Dymek, publicysta "Krytyki Politycznej" i "Tygodnika Powszechnego".

Prześwietlaniem Fundacji Otwarty Dialog intensywnie zajmują się Telewizja Republika i "Gazeta Polska", z którymi związana jest Dorota Kania. - Chciałabym przede wszystkim zwrócić uwagę na to, kiedy powstała ta fundacja. To bardzo istotne. Było to 12 kwietnia 2010 roku, a została zarejestrowana 13 maja tego samego roku. To w tym okresie  "Gazeta Wyborcza" nawoływała do zapalenia zniczy na grobach żołnierzy Armii Czerwonej - twierdzi dziennikarka.

Czy możliwe są powiązania Fundacji Otwarty Dialog z Kremlem? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Dorota Kania (Telewizja Republika, "Gazety Polska"), Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych), Jakub Dymek ("Krytyka Polityczna","Tygodnik Powszechny")

Data emisji: 31.07.2017 

Godzina emisji: 17.26

pg/jp

Czytaj także

Ekspert ds. bezpieczeństwa: pozwólmy służbom właściwie działać

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 18:53
- Mam nadzieję, że polscy obywatele czują się bezpieczni, bo to pozwala nam lepiej funkcjonować - mówi w debacie Jedynki  "Czy Polska jest zagrożona zamachem terrorystycznym?" Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń