X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Emigracja zarobkowa młodych. To naturalny proces?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 19:01
Poszukiwanie atrakcyjniejszej pracy za granicą, to zjawisko powodujące wymianę kadr pomiędzy krajami. Polacy wyjeżdżają na Zachód, a u nas osiedlają się m.in. osoby z Ukrainy. Czy to pozytywny proces – zastanawiali się goście Jedynki.
Audio
  • Czy powstrzymywać ludzi przed emigracją zarobkową? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: RainerPrang/Pixabay

- Dla mnie, to naturalne zjawisko, bo podróżujemy w miejsca, gdzie możemy więcej zarabiać i rozwijać się – mówi Jakub Gontarek z Konfederacji Lewiatan. Gość Jedynki przyznaje jednak, że jest to swoisty drenaż mózgów, bo tracimy pracowników najlepiej wykształconych. Gontarek uważa, że my także powinniśmy korzystać z zasobów krajów gorzej rozwiniętych od Polski.

Marcin Gallo z NSZZ Solidarność przypomina, że w Polsce największą grupą, która chce emigrować, są osoby ze średnim wykształceniem. - To nam pokazuje, że rynek pracy poprawia się, bezrobocie spada, warunki pracy i płacy stają się bardziej atrakcyjne dla pracowników i chęć pozostania w kraju jest większa – mówi gość Jedynki. Gallo dodaje, że widoczny jest spadek liczby osób z wykształceniem zawodowym deklarujących chęć wyjazdu, czyli tych pracowników, których nam teraz brakuje na rynku. Spada też chęć emigracji wśród ludzi z wyższym wykształceniem.

Piotr Mazur z NZS podkreśla, że mówiąc o emigracji trzeba zauważyć dwa jej rodzaje. – Wśród studentów mamy migrację w większości sezonową, czyli wyjazdy wakacyjne, do prac dorywczych, natomiast najwyższa stała migracja występuje wśród osób z wykształceniem maturalnym, bez planów studiowania, za to z celem wyjazdu, jako środkiem do poprawy jakości życia – wyjaśnia Mazur.

Co więc zrobić, by zatrzymać Polaków w kraju? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Marcin Gallo (NSZZ Solidarność), Jakub Gontarek (Konfederacja Lewiatan), Piotr Mazur (NZS)

Data emisji: 09.07.2017 

Godzina emisji: 17.24

zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młodzi na rynku pracy. Jak poprawić jakość staży i praktyk zawodowych?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 18:00
Staże i praktyki zawodowe powinny pomagać młodym pracownikom poszerzyć wiedzę i doskonalić umiejętności, ale powinny także wiązać się z odpowiednim wynagrodzeniem. Nie zawsze się jednak tak dzieje. Czy jest szansa, żeby to zmienić m.in. dzięki Europejskiemu Planowi na rzecz Zatrudnienia Młodych - o tym dyskutowali goście "Debaty Jedynki". 
rozwiń zwiń