Emigracja zarobkowa młodych. To naturalny proces?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 19:01
Poszukiwanie atrakcyjniejszej pracy za granicą, to zjawisko powodujące wymianę kadr pomiędzy krajami. Polacy wyjeżdżają na Zachód, a u nas osiedlają się m.in. osoby z Ukrainy. Czy to pozytywny proces – zastanawiali się goście Jedynki.
Audio
  • Czy powstrzymywać ludzi przed emigracją zarobkową? (Debata Jedynki)
Ілюстрацыйны здымакFoto: RainerPrang/Pixabay

- Dla mnie, to naturalne zjawisko, bo podróżujemy w miejsca, gdzie możemy więcej zarabiać i rozwijać się – mówi Jakub Gontarek z Konfederacji Lewiatan. Gość Jedynki przyznaje jednak, że jest to swoisty drenaż mózgów, bo tracimy pracowników najlepiej wykształconych. Gontarek uważa, że my także powinniśmy korzystać z zasobów krajów gorzej rozwiniętych od Polski.

Marcin Gallo z NSZZ Solidarność przypomina, że w Polsce największą grupą, która chce emigrować, są osoby ze średnim wykształceniem. - To nam pokazuje, że rynek pracy poprawia się, bezrobocie spada, warunki pracy i płacy stają się bardziej atrakcyjne dla pracowników i chęć pozostania w kraju jest większa – mówi gość Jedynki. Gallo dodaje, że widoczny jest spadek liczby osób z wykształceniem zawodowym deklarujących chęć wyjazdu, czyli tych pracowników, których nam teraz brakuje na rynku. Spada też chęć emigracji wśród ludzi z wyższym wykształceniem.

Piotr Mazur z NZS podkreśla, że mówiąc o emigracji trzeba zauważyć dwa jej rodzaje. – Wśród studentów mamy migrację w większości sezonową, czyli wyjazdy wakacyjne, do prac dorywczych, natomiast najwyższa stała migracja występuje wśród osób z wykształceniem maturalnym, bez planów studiowania, za to z celem wyjazdu, jako środkiem do poprawy jakości życia – wyjaśnia Mazur.

Co więc zrobić, by zatrzymać Polaków w kraju? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Marcin Gallo (NSZZ Solidarność), Jakub Gontarek (Konfederacja Lewiatan), Piotr Mazur (NZS)

Data emisji: 09.07.2017 

Godzina emisji: 17.24

zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młodzi na rynku pracy. Jak poprawić jakość staży i praktyk zawodowych?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 18:00
Staże i praktyki zawodowe powinny pomagać młodym pracownikom poszerzyć wiedzę i doskonalić umiejętności, ale powinny także wiązać się z odpowiednim wynagrodzeniem. Nie zawsze się jednak tak dzieje. Czy jest szansa, żeby to zmienić m.in. dzięki Europejskiemu Planowi na rzecz Zatrudnienia Młodych - o tym dyskutowali goście "Debaty Jedynki". 
rozwiń zwiń