X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyłudzenia VAT. Specyfika Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 19:40
Zdaniem ministra finansów Mateusza Morawieckiego z polskiego systemu finansowego w ciągu ostatnich 10 lat zniknęło 200-250 mld zł. Czy w tym czasie mieliśmy do czynienia z wielkim "wesołym miasteczkiem" pełnym karuzel podatkowych? I dlaczego skala problemu jest tak duża?
Audio
  • Wyłudzenia VAT. Specyfika Unii Europejskiej? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/wsf-s

Prof. Witold Modzelewski podkreśla, że "karuzela VAT-owska niejedno ma imię". - W niektórych przypadkach obraca się rzeczywiście istniejącym towarem, w innych - towar jest tylko na papierze. Są także towary wirtualne, jak uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych i odwrócony VAT (ze stawką zerową), którymi też można handlować - mówi ekspert.

Przekonuje również, że państwa spoza Unii Europejskiej, które także wprowadziły VAT, nie mają problemu o tej skali. - My przed 2004 rokiem też mieliśmy VAT i zdarzały się jedynie "zwykłe" oszustwa na marginesie zdarzeń. Natomiast Unia Europejska, nazywajmy rzeczy po imieniu, to największa podatkowa katastrofa świata. "Udoskonalanie" tego systemu podatkowego polegało na działaniu w złej wierze. Powstał międzynarodowy biznes podatkowy - argumentuje prof. Modzelewski.

Dodaje też, że według jego obliczeń w Polsce wyłudza się co najmniej trzydzieści kilka mld zł rocznie. - To pieniądze, z którymi można rządzić. Władza, jako całość, nie ma 10 procent tej kwoty - przekonuje.

Dr Artur Bartoszewicz zwraca z kolei uwagę na państwa nazywane rajami podatkowymi. - Mamy cały szereg przestrzeni przyjaznych inwestorom, wysp szczęścia, do których można wyemigrować z kapitałem. Przez wiele lat mieliśmy na to nałożony przez banki system ochrony informacji: "jeśli ktoś miał pieniądze, to cicho-sza". Taki kraj buduje swoje PKB na tworzeniu enklawy złodziejstwa - podkreśla. - Jeden z najwyższych urzędników Komisji Europejskiej był wcześniej premierem kraju, który przyzwala na tego typu działania - mówi.

A prowadzący Michał Rachoń doprecyzowuje, że opis ten pasuje do Jean-Claude'a Junckera, wiceprzewodniczącego KE pochodzącego z Luksemburga.

Jaką kwotę VAT polski rząd zwrócił w ubiegłym roku? Kto - oprócz nieuczciwych przedsiębiorców - korzysta na karuzelach podatkowych? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski) i dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) 

Data emisji: 11.08.2017

Godzina emisji: 17.25

mg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy zaostrzenie kar poprawi ściągalność VAT?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 18:45
W 2015 roku na fikcyjnych fakturach Skarb Państwa stracił 82 mld złotych. Oszustów, którzy dokonali wyłudzeń na sumę 5 mld zł, udało się wykryć, ale odzyskano zaledwie nieco ponad 1 proc. tej kwoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Optymalizacja podatkowa. Legalne oszustwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 18:30
19 maja na kongresie Polska Wielki Projekt poruszane były tematy gospodarcze, m.in. paląca kwestia unikania opodatkowania. To również temat audycji "Debata Jedynki".
rozwiń zwiń