Co nam zostało z idei "Solidarności"?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 18:36
Pod koniec sierpnia świętujemy kolejną rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, które doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
Audio
  • Co nam zostało z idei "Solidarności"? (Debata Jedynki)
Co nam zostało z idei Solidarności?
Co nam zostało z idei "Solidarności"?Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jak podkreślił Filip Konopczyński z Fundacji Kaleckiego, w wyniku rozmów toczących się między ludźmi, których niewiele łączyło i którzy często mieli odmienne interesy, doszło do wyboru ważnych dla wszystkich postulatów.

Czytaj więcej:
ff.jpg
37 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe

- Jeżeli przez ten pryzmat spojrzymy na kategorię solidarności w życiu społecznym czy politycznym, to zobaczymy, że niestety z solidarności zostało nam niewiele - powiedział gość "Debaty Jedynki".

- Co nam zostało z "Solidarności"? Na pewno wspaniałe wydarzenie w postaci zjednoczenia Polaków, którzy wówczas walczyli o wolność (...). W tej chwili nie ma jedności, nie ma też wspólnych obchodów, bo są różne wizje rozwoju Polski - ocenił szef redakcji publicystyki w Polskim Radiu 24 Krzysztof Świątek.

Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji stwierdził, że "Solidarność" "odegrała swoją rolę, a jej dziedzictwo zostało zupełnie roztrwonione i jest martwe". - Ten wielki kapitał został zmarnowany - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Filip Konopczyński (Fundacja Kaleckiego), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja), Krzysztof Świątek (były redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność", szef redakcji publicystyki w Polskim Radiu 24) 

Data emisji: 31.08.2017

Godzina emisji: 17.28

kk/iwo

Czytaj także

"Solidarność to wielki ruch pokojowego protestu". Mija 37 lat od podpisania porozumień w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 15:15
Solidarność z lat 80. była dziełem bardzo wielu ludzi o różnych poglądach, których drogi rozeszły się, kiedy Polska odzyskała niepodległość - mówi prof. Antoni Dudek z UKSW. 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku doszło do podpisania porozumień, w wyniku których powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".
rozwiń zwiń