X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

SKOK Wołomin, czyli bankowa zbrodnia doskonała?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 19:53
W prowadzonych w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga śledztwach dotyczących SKOK Wołomin zarzuty przedstawiono dotychczas 136 osobom. Są to zarzuty oszustw kredytowych, prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów kredytowych, a także sprzeniewierzenia.
Audio
  • SKOK Wołomin, czyli bankowa zbrodnia doskonała? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Do chwili obecnej skierowano do sądu akty oskarżenia oraz wnioski o wydanie wyroków skazujących wobec 140 osób, zaś dwa śledztwa w tej sprawie w praskiej prokuraturze liczą ponad 400 tomów akt oraz około 1000 tomów załączników do akt.

Marcin Karliński ze stowarzyszenia wspierającego osoby poszkodowane w aferze SKOK Wołomin mówi, że genialność tego "pomysłu" polega na tym, że rzekomo nie ma poszkodowanych w tej aferze, więc wydaje się, że jej po prostu nie ma. - Dziwnym trafem przemilcza się fakt, że "ciułany" przez blisko 25 lat Bankowy Fundusz Gwarancyjny, gdzie były odkładane środki, z narzuconych na banki, a de facto na ich klientów, danin na wypadek zawału w systemie bankowym został praktycznie opróżniony dzięki tej jednej aferze - zaznacza gość Jedynki. - A aferze SKOK-u Wołomin, według wstępnych optymistycznych ustaleń, wyparowało około 3 miliardów pln - dodaje.

Łukasz Piechowiak z Fundacji Krakowskie Przedmieście mówi, że skala i rozmiar tego przestępstwa zapierają dech w piersiach. - To jest niebywałe, że coś takiego miało miejsce - zaznacza. - Koszty tego przestępstwa widzimy m.in. w wyższych opłatach za korzystanie z bankomatów i wyższych prowizjach za udzielane kredyty. Koszty się rozlewają na dużą grupę ludzi, ale one są istotne. Wszyscy klienci sektora bankowego za to płacą -podkreśla.

- Jeżeli popatrzymy na to, w jaki sposób podchodzi się, czy podchodziło się do tej pory, do tematyki SKOK-u Wołomin, kredytów we frankach szwajcarskich, wyłudzeń w podatku VAT, to mam takie wrażenie - jako podatnik i jako obywatel - że dużo się mówi o różnego rodzaju działaniach przestępczych i aferalnych, ale gdy dojdzie do konieczności zidentyfikowania transakcji, zidentyfikowania i ukarania uczestników, to nagle okazuje się, że muszą to zrobić ludzie. A ci ludzie muszą chcieć to zrealizować, a system państwa musi zafunkcjonować w sposób prawidłowy - mówi z kolei Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.

Czy można było przewidzieć, że to będzie tak ogromna afera? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Łukasz Piechowiak (Fundacja Krakowskie Przedmieście), Marcin Karliński (Stowarzyszenie Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. Św. Michała), Artur Bartoszewicz (SGH)

Data emisji: 13.11.2017

Godzina emisji:  17.30

khTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Banki będą obowiązkowo pomagały kredytobiorcom w kłopotach

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 20:43
Już za miesiąc, dokładnie 22 lipca, w życie wejdą przepisy ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. To krok w dobrym kierunku – podkreślają eksperci, ponieważ ustawa będzie cywilizować wszystkie procesy towarzyszące udzielaniu tych kredytów. I dzięki niej także zasady powinny być bardziej transparentne i jasne dla konsumenta.
rozwiń zwiń