Kontrowersje wokół tzw. Złotego Funduszu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 18:25
Kilka dni temu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w jednym z wywiadów powiedział, że od czasów Wojciecha Jaruzelskiego w polskiej armii istniał tzw. Złoty Fundusz.
Audio
  • Kontrowersje wokół tzw. Złotego Funduszu (Debata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Był to - jak można się dowiedzieć z materiału - program promowania wybranych młodych oficerów tak, aby do dziś ci mundurowi znajdowali się na szczytach armii i potrafili nadawać ton nie tylko siłom zbrojnym, ale w konsekwencji także polskiej polityce. Ta wypowiedź szefa MON odbiła się szerokim echem.

- W 1974 roku wyszła instrukcja o rywalizacji i współzawodnictwie w siłach zbrojnych. W tej instrukcji są wymienione zasady, na jakich można było zaistnieć w Funduszu Przyspieszonego Rozwoju. By tam się znaleźć, trzeba było mieć jakieś osiągnięcia, zostać zauważonym - wskazał w radiowej Jedynce historyk wojskowości Lech Kowalski.

- To nie jest nowa sprawa. Natomiast, jak widzę, ją się bardzo upolitycznia. Dobudowuje się do funduszu ideologię (...) To niepotrzebne. Jest to wprowadzanie w błąd opinii publicznej - ocenił były wiceminister obrony narodowej gen. Waldemar Skrzypczak. - Było to uznanie za rzemiosło żołnierskie, za ciężką pracę - dodał.

- Żeby odnaleźć to, o czym mówi minister trzeba zstąpić do głębi. Z zewnątrz wszystkie tego typu instytucje wyglądają bardzo ładnie. Kiedy myślę o tym funduszu przypominają mi się inne instytucje wojskowe czy parawojskowe, choćby Fundacja Pro Civili, która też miała szczytne idee - stwierdził dziennikarz Wojciech Sumliński.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: gen. Waldemar Skrzypczak (były wiceminister obrony narodowej), Lech Kowalski (historyk wojskowości), Wojciech Sumliński (dziennikarz)

Data emisji: 27.11.2017

Godzina emisji: 17.24

kk

Czytaj także

Jest konflikt między kancelarią prezydenta a MON?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 18:30
Czy to wymysł mediów, czy istotnie na szczytach władzy iskrzy? Na ten temat rozmawialiśmy w audycji "Debata" z publicystami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy o polskich sprawach powinno się dyskutować za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 18:58
Donoszenie na Polskę to ostatnio temat licznych sporów. Czy deklarowana ponadpartyjna zgoda w kwestii polityki zagranicznej była jedynie mitem, którym żyliśmy? Czy w ogóle mieliśmy kiedykolwiek do czynienia z solidarnością w obronie dobrego imienia Polski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz bliżej zmian w Kodeksie wyborczym

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 20:43
Sejm rozpoczął prace nad projektem zmian w Kodeksie wyborczym, który wprowadza m.in. dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwiduje JOW-y w wyborach do rad gmin.
rozwiń zwiń