Marszałek Józef Piłsudski - kontrowersyjny bohater?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 19:01
Równo 150 lat temu urodził się Józef Piłsudski - jeden z największych Polaków. Człowiek, który umiał przekuć swe marzenia i marzenia czterech pokoleń żyjących w niewoli w realną, niepodległą Polskę. Doświadczony w wieku zaledwie 19 lat zsyłką na Syberię dojrzewał do roli, jaką odegrał.
Audio
Józef Piłsudski
Józef PiłsudskiFoto: Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych/Wikimedia Commons/cc

Prof. Rafał Habielski zwraca uwagę, że odzyskanie przez Polskę niepodległości zbiegło się z korzystną koniunkturą, jakiej nie było przez 123 lata. Klęskę w wojnie ponieśli wszyscy zaborcy. - Ale trzeba było woli, narodu, wysiłków i osoby, która tę wolę będzie wyzwalała i kanalizowała - zauważa historyk.

Dr Adam Buława postrzega Piłsudskiego jako wytrawnego gracza politycznego. - Potrafił w odpowiednim momencie zablefować, zaryzykować, zmienić kompletnie kierunek swego działania (…) i w momencie upadku państw centralnych staje się ich ofiarą, a nie sojusznikiem - mówi.


Od prawej: dr Adam Buława, prof. Rafał Habielski, Marek Mądrzejewski Od prawej: dr Adam Buława, prof. Rafał Habielski, Marek Mądrzejewski  

Marszałek Józef Piłsudski - dla jednych kontrowersyjny bohater dla innych personifikacja niepodległości. Skąd biorą się te różne postawy? Jak oceniane są niespodziewane wolty, przemiana z socjalisty w dyktatora. Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Rafał Habielski ( historyk UW), dr Adam Buława (historyk wojskowości, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego)

Data emisji: 5.12.2017

Godzina emisji: 17.28

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Muzeum Józefa Piłsudskiego zejdzie pod ziemię

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 16:48
Do 1939 roku Muzeum Józefa Piłsudskiego znajdowało się w Belwederze. Ale w czasie wojny muzeum uległo likwidacji, a po wojnie zbiory zostały rozproszone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zesłanie na Syberię ukształtowało Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 15:00
1 maja 1897 roku 19-letni Józef Klemens Piłsudski, zwany przez najbliższych Ziukiem, został skazany na zesłanie w głąb Rosji. Brutalnie pobity przez carskich żandarmów, stracił dwa przednie zęby i do końca życia ukrywał ten uszczerbek pod gęstymi, długimi wąsami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Piłsudski planował atak na Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 19:19
We wtorek 5 grudnia przypada 150 rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych Polaków XX stulecia - marszałka Józefa Piłsudskiego. Czy już wszystko o nim wiemy?
rozwiń zwiń