X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marszałek Józef Piłsudski - kontrowersyjny bohater?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 19:01
Równo 150 lat temu urodził się Józef Piłsudski - jeden z największych Polaków. Człowiek, który umiał przekuć swe marzenia i marzenia czterech pokoleń żyjących w niewoli w realną, niepodległą Polskę. Doświadczony w wieku zaledwie 19 lat zsyłką na Syberię dojrzewał do roli, jaką odegrał.
Audio
Józef Piłsudski
Józef PiłsudskiFoto: Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych/Wikimedia Commons/cc

Prof. Rafał Habielski zwraca uwagę, że odzyskanie przez Polskę niepodległości zbiegło się z korzystną koniunkturą, jakiej nie było przez 123 lata. Klęskę w wojnie ponieśli wszyscy zaborcy. - Ale trzeba było woli, narodu, wysiłków i osoby, która tę wolę będzie wyzwalała i kanalizowała - zauważa historyk.

Dr Adam Buława postrzega Piłsudskiego jako wytrawnego gracza politycznego. - Potrafił w odpowiednim momencie zablefować, zaryzykować, zmienić kompletnie kierunek swego działania (…) i w momencie upadku państw centralnych staje się ich ofiarą, a nie sojusznikiem - mówi.


Od prawej: dr Adam Buława, prof. Rafał Habielski, Marek Mądrzejewski Od prawej: dr Adam Buława, prof. Rafał Habielski, Marek Mądrzejewski  

Marszałek Józef Piłsudski - dla jednych kontrowersyjny bohater dla innych personifikacja niepodległości. Skąd biorą się te różne postawy? Jak oceniane są niespodziewane wolty, przemiana z socjalisty w dyktatora. Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Rafał Habielski ( historyk UW), dr Adam Buława (historyk wojskowości, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego)

Data emisji: 5.12.2017

Godzina emisji: 17.28

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum Józefa Piłsudskiego zejdzie pod ziemię

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 16:48
Do 1939 roku Muzeum Józefa Piłsudskiego znajdowało się w Belwederze. Ale w czasie wojny muzeum uległo likwidacji, a po wojnie zbiory zostały rozproszone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zesłanie na Syberię ukształtowało Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 15:00
1 maja 1897 roku 19-letni Józef Klemens Piłsudski, zwany przez najbliższych Ziukiem, został skazany na zesłanie w głąb Rosji. Brutalnie pobity przez carskich żandarmów, stracił dwa przednie zęby i do końca życia ukrywał ten uszczerbek pod gęstymi, długimi wąsami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Piłsudski planował atak na Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 19:19
We wtorek 5 grudnia przypada 150 rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych Polaków XX stulecia - marszałka Józefa Piłsudskiego. Czy już wszystko o nim wiemy?
rozwiń zwiń