Konstytucja Biznesu. Pomoże czy zaszkodzi przedsiębiorcom?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 19:02
Sejm zajmie się w czwartek (7.12) Konstytucją Biznesu. To pakiet pięciu ustaw autorstwa wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Ustawy mają ułatwić prowadzenie w Polsce biznesu.
Audio
  • Goście Jedynki o konstytucji dla biznesu (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Najbardziej obszerna część pakietu to prawo przedsiębiorców. Przepisy tej ustawy mają zastąpić obowiązującą od 2014 roku ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, którą nowelizowano ponad 80 razy.

Zdaniem Arkadiusza Pączki z Federacji Pracodawcy RP, trudno wskazać najważniejszy zapis tej ustawy. - Myślę, że zasady, które przyjęliśmy: pewności prawa, przyjaznej administracji i domniemania uczciwości przedsiębiorcy, są w mojej ocenie bardzo kluczowe. Spotkałem się z określeniem jednego przedsiębiorcy, że ta ustawa jest polisą na działalność. Z badań wynika, że przedsiębiorcom najbardziej przeszkadzają przepisy podatkowe. Liczę na to, że urzędnicy skarbowi zastosują się do nowych przepisów w relacjach z przedsiębiorcami - powiedział na antenie Jedynki.  

Mariusz Haładyj z Ministerstwa Rozwoju zwrócił uwagę na zapis o działalności nierejestrowej. - Przedsiębiorcy prowadzący taką dorywczą działalność będą zwolnieni z reżimu prowadzenia działalności gospodarczej. Będzie tylko obowiązkowa prosta ewidencja, mająca wyłapać, czy nie dochodzi do żadnych nadużyć. To wyciągnięcie z szarej strefy wielu osób, które są w niej nie dlatego, że chcą oszukać państwo, tylko dlatego, że są w stanie niepewności prawnej - powiedział Mariusz Haładyj.

Doradca podatkowy Grzegorz Szysz zastanawia się, czy zasada domniemania uczciwości przez przedsiębiorcę powinna być uwzględniana w ustawie. - Wśród przepisów, na które trzeba zwrócić uwagę, wskazałbym ulgę na start, czyli brak obowiązku płacenia składek ZUS przed dodatkowe 6 miesięcy. Co do domniemania uczciwości pojawia się pytanie, czy na poziomie ustawy jest potrzeba wskazywania tej zasady. Ona powinna towarzyszyć nam od lat - powiedział w radiowej Jedynce. 

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Mariusz Haładyj (Ministerstwo Rozwoju), Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP) Grzegorz Szysz (Grant Thornton)

Data emisji: 6.12.2017

Godzina emisji: 17.24

abi/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: część zapisów Konstytucji dla Biznesu wejdzie w życie w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2016 22:55
Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało projekt Konstytucji dla Biznesu. – Nie mamy prostej recepty, tylko szereg różnych pomysłów, jak usprawnić życie gospodarcze w naszym kraju – mówił wicepremier w wywiadzie dla PR24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja dla Biznesu nowym otwarciem w relacjach przedsiębiorca-urzędnik?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 13:12
Blisko rok po ogłoszeniu rząd przyjął pakiet dla przedsiębiorców - tzw. Konstytucję dla Biznesu. - Ta ustawa jest szansą na odnowę relacji biznesu z administracją - mówił w radiowej Jedynce prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja Biznesu: ulga na start dla początkujących przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 20:05
Rada Ministrów przyjęła we wtorek tzw. Konstytucję Biznesu, czyli zapowiedziany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego przed rokiem pakiet pięciu ustaw, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Jakie rozwiązania wprowadza?
rozwiń zwiń