X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmiany w ordynacji samorządowej. Co z JOW-ami?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 18:33
Sejmowa komisja nadzwyczajna przyjęła poprawki PiS do projektu zmian w ordynacji wyborczej autorstwa tego klubu. Zachowują one m.in. Jednomandatowe Okręgi Wyborcze (JOW-y) w gminach do 20 tys. mieszkańców i pozostawiają kompetencję ustalania granic okręgów wyborczych władzom samorządowym.
Audio
  • Zmiany w ordynacji samorządowej. Co z JOW-ami? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Alexandru Nika

Poprawki zostały wniesione podczas drugiego czytania projektu w Sejmie w środę (13.12) rano. Komisja nadzwyczajna zajęła się nimi jeszcze tego samego dnia. Głosowanie projektu zmian w ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z poprawkami odbędzie się najprawdopodobniej w czwartek.

- Cieszymy się, że PiS zdecydowało się wrócić do bardziej rozsądnego podejścia do problemów wyborczych i ten bardzo niedobry ruch (likwidacja JOW-ów - red.) został osłabiony. Tylko osłabiony - bo ten błąd nie został zlikwidowany - mówi Grzegorz Długi z Kukiz'15. - Nie twierdzę, że wszystko jest złe w tej ustawie. Zawiera ona kilka rzeczy, które z przyjemnością popieramy, jak na przykład dwukadencyjnośc, ale chcielibyśmy jednak przynajmniej przywrócenia tego co było ws. JOW-ów a najchętniej rozmawialibyśmy o rozszerzeniu koncepcji JOW-ów lub wprowadzeniu różnego rodzaju mieszanych systemów - dodaje.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) mówi, że nie ma idealnego systemu. - Widzimy również w systemach innych demokracji ze świata Zachodu, że zarówno proporcjonalna ordynacja wyborcza jak i większościowe ordynacje wyborcze mają swoje wady i zalety - ocenia.

- My uważamy, że polska demokracja jest dzisiaj na takim etapie, że żeby była pełna reprezentatywność wyborcza w samorządach i we władzy centralnej, czyli wyborach parlamentarnych, musi być jednak, co jest zapisane w konstytucji, dominacja ordynacji proporcjonalnej. Nadmiernie "zainstalowane" JOW-y zakłóciłyby realny wynik wyborczy - dodaje.

Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Grzegorz Długi (Kukiz'15), Jarosław Sellin (PiS)

Data emisji: 14.12.2017

Godzina emisji: 17.19

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Karczewski: dwukadencyjność w samorządach to dobry pomysł

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 11:19
- Proponowane przez PiS wprowadzenie dwukadencyjności w samorządach jest pomysłem dobrym - ocenił w radiu RMF FM marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
rozwiń zwiń